BANSKÁ BYSTRICA, KOŠICE. Ústavný súd od augusta nerozhodol, či dá prokuratúre súhlas na trestné stíhanie banskobystrickej sudkyne Miriam S., ktorá je dlhodobo práceneschopná. „Sudkyňa oznámila Ústavnému súdu, že sa nebude vyhýbať konaniu a požiadala o možnosť vysvetliť okolnosti prípadu. Plénum má zákonnú možnosť umožniť sudkyni vystúpenie,“ povedal včera hovorca súdu Štefan Németh.
Ak by proces trval neúmerne dlho, plénum môže požiadať súdneho znalca, aby posúdil zdravotný stav sudkyne.
V prípade Miriam S. už Ústavný súd vytýčil niekoľko termínov pojednávaní.
Koncom septembra jeho predseda Ján Mazák odporučil sudcovi spravodajcovi, aby predložil žiadosť plénu aj bez jej vyjadrenia.
Sudkyňu polícia podozrieva, že pomáhala pri korupcii a legalizácii príjmov z trestnej činnosti.
Ústavný súd bude preverovať najmä to, či policajné vyšetrovanie priamo nesúvisí s jej rozhodovacou činnosťou a nesmeruje k obmedzeniu sudcovskej nezávislosti. Podľa informácií SME podozrenia s povolaním sudkyne nesúvisia.
Ak Ústavný súd zamietne žiadosť Generálnej prokuratúry, vyšetrovatelia budú musieť zastaviť trestné stíhanie. Žiadosťou sa bude zaoberať až jeho nové plénum.
Od pondelka 22. januára bude Ústavný súd fungovať v núdzovom režime so štyrmi ústavnými sudcami a bez pléna.
Ak sa parlament koncom januára dohodne na 18. kandidátovi, vo februári by mohol prezident Ivan Gašparovič vymenovať 9 nových sudcov Ústavného súdu.
Ak poslanci kandidáta nezvolia, ďalšia voľba bude v marci.