Kamal al Chakání ako obyčajne ráno o siedmej vyrazil nakúpiť potraviny na raňajky pre svoju rodinu. Domov sa však už nevrátil.
„Hovoril, že sa vráti o dve hodiny,“ povedala jeho matka. „Keď bolo jedenásť, začala som byť nervózna,“ plače Chulúd, vdova po Chakáním. Ako neskôr vyšlo najavo, jej manžela a otca štyroch detí uniesli irackí ozbrojenci a poslali na nedobrovoľnú samovražednú misiu.
Chakáního príbeh priniesla americká televízia CNN a nie je podľa nej ojedinelý. Unášanie civilistov, z ktorých sa stávajú nechcení samovražední atentátnici, je taktika, ktorú používajú povstalci už od leta minulého roku.
Kamalove auto sa našlo na druhý deň vybuchnuté v blízkej bagdadskej štvrti. „Polícia mi povedala, že to vyzerá tak, že môjho brata uniesli,“ povedal televízii Chakáního brat Abdal.
Neskôr ho prepustili a posadili do jeho vlastného auta. Teraz už naloženého výbušninami. Prikázali mu, aby šiel cez policajný chek-point. Stal sa tak z neho samovražedný atentátnik. Proti jeho vôli.
Podľa svedkov zúfalý Kamal vo svojich posledných sekundách kričal z auta: „Pozor, v aute mám naložené bomby.“
Jeho varovanie možno zachránilo niekoľko ľudských životov. Výbuch odpálený diaľkovým ovládaním zranil len jedného policajta, Kamal však útok neprežil.
Podľa CNN túto taktiku ozbrojenci využívajú už dlhšie. Tento trend zaznamenali americkí aj irackí predstavitelia už vlani v júli.
Útočníci napojení na al-Káidu alebo sektárske bunky pravdepodobne uniesli údajne už veľký počet civilistov, ktorých autá sa stali pojazdnou bombou na diaľkové ovládanie.
Výbuchy áut (na snímke REUTERS) sú v Iraku každodennou realitou. Ani včerajšok nebol výnimkou. Podľa agentúr po piatich výbuchoch zomrelo v Iraku najmenej 17 ľudí.
Premiér Nurí al Malíkí vyzval Washington, aby im v boji poskytli lepšie vybavenie, aby sa zahraniční vojaci mohli z Iraku čo najskôr stiahnuť.
Americký prezident George Bush napriek kritickým hlasom z demokratmi ovládaného Kongresu rozhodol o vyslaní ďalších 21-tisíc vojakov do Iraku.
Násilie v Iraku
Podľa OSN minulý rok zomrelo v Iraku vyše 34–tisíc civilistov.
Podľa Bagdadu je toto číslo asi o desaťtisíc nadsadené. Oficálnu štatistiku však nemá.