Zomrela mi mama. Ako sme dodatočne zistili, mala veľké nedoplatky za užívanie bytu, ktorý mala vo výlučnom vlastníctve. Momentálne však nie je v našich silách tieto nedoplatky uhradiť, dedičské konanie ešte nezačalo, nevieme čo bude. Počuli sme, že tam môže byť nejaké záložné právo združenia vlastníkov. Je to pravda? Čo nás čaká?
Spoločenstvo vlastníkov bytov a nebytových priestorov sa zriaďuje na základe zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov (zákon č. 182/1993 Z. z.), aby okrem iného zabezpečovalo plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome. S tým súvisí aj oprávnenie spoločenstva vo vlastnom mene vymáhať plnenie povinností vlastníkov bytov.
Základnou povinnosťou vlastníka bytu je v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Na zabezpečenie takýchto pohľadávok vzniká potom zo zákona k bytu záložné právo v prospech spoločenstva.
Spoločenstvo vlastníkov ako záložný veriteľ je oprávnený uspokojiť sa z predmetu záložného práva v prípade, ak pohľadávka nie je uspokojená riadne a včas. Obvyklým spôsobom uspokojenia záložného veriteľa je potom predaj na dražbe (podľa zákona č. 527/2002 Z. z. o dobrovoľných dražbách) alebo prostredníctvom exekúcie po zaobstaraní si príslušného exekučného titulu, ako to predvída zákon č. 233/1995 Z. z. o exekútoroch a exekučnej činnosti (Exekučný poriadok). Výťažok z predaja, ktorý prevyšuje pohľadávku je záložný veriteľ po odpočítaní nákladov vynaložených na výkon záložného práva povinný bez zbytočného odkladu vydať dlžníkovi.
U vás nastala situácia, že dlžník zomrel. Z vášho listu nie je jasné, či ste jedinou dedičkou, alebo je vás viac. Keďže predmetom dedičstva sú všetky majetkové práva a povinnosti, ktoré v okamihu smrti patria poručiteľovi, vy ako dedič preberáte na seba všetky povinnosti poručiteľa, ktoré jeho smrťou nezanikli. Rozsah vašej zodpovednosti je však obmedzený výškou nadobudnutého dedičstva a ak je dedičov viac, aj výškou dedičského podielu každého z nich. V konaní sa potom postupuje tak, že na návrh dedičov vydá príslušný súd uznesenie, v ktorom vyzve veriteľov, aby mu oznámili svoje pohľadávky v lehote, ktorú im určí a poučí ich o tom, že dedičia nezodpovedajú veriteľom, ktorý svoje pohľadávky včas neoznámili, pokiaľ je uspokojením pohľadávok ostatných veriteľov vyčerpaná cena dedičstva, ktoré dedičia nadobudli. Toto uznesenie súd vyvesí na svojej úradnej tabuli. Veritelia, ktorí si v uvedenej lehote neprihlásia svoje pohľadávky, stratia na ich vyplatenie nárok.
Vo vašom prípade je však pohľadávka spoločenstva zabezpečená vecnoprávnym prostriedkom zabezpečenia. "Vecnosť" v tomto prípade znamená, že prostriedok zabezpečenia sleduje osud predmetu zabezpečenia bez ohľadu na osobu dlžníka. To znamená, že nárok záložného veriteľa - spoločenstva na uspokojenie svojej pohľadávky nezaniká.
Bohužiaľ, váš list je veľmi všeobecný, preto vám odporúčam, aby príslušnú dokumentáciu podrobne posúdil právnik a ten navrhol presný postup vo veci. Určite vám však odporúčam, aby ste čo najskôr po právoplatnom skončení konania o dedičstve kontaktovali spoločenstvo vlastníkov s návrhom na uzavretie dohody o splátkovom kalendári.