BRATISLAVA. Medziročná miera inflácie, meraná podľa harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien, podľa metodiky EÚ dosiahla v decembri 3,7 percenta. Rast cien tak zotrval na rovnakej úrovni ako v novembri. Celková inflácia bez energií a nespracovaných potravín (tzv. jadrová inflácia) dosiahla hodnotu 2,5 percenta a oproti novembru sa nezmenila.
Medziročné tempo rastu spotrebiteľských cien tak zotrvalo na rovnakej úrovni ako v novembri. Medzimesačne sa ceny podľa metodiky únie zvýšili o 0,1 percenta. V novembri pritom medzimesačne vzrástli o 0,5 percenta. Podľa slovenskej metodiky predstavovala medziročná miera inflácie v decembri 4,2 percenta, čo bolo o 0,1 percenta menej ako v novembri.
Inflačné kritérium splníme
Na splnenie inlfačného kritéria je potrebné dosiahnuť na začiatku roku 2008 rast cien maximálne o 2,8 percenta. Člen Bankovej rady NBS Karol Mrva očakáva, že Slovensko by mohlo vstúpiť do eurozóny podľa plánu v roku 2009. „Očakávame, že na konci tohto roka bude inflácia na úrovni zodpovedajúcej maastrichtskému kritériu,“ povedal Mrva v stredu na konferencii Euromoney vo Viedni.
Slovenská centrálna banka predpokladá, že inflácia na konci tohto roka sa spomalí na 2,6 percenta. Súčasne očakáva, že priemerná miera inflácie bude na jar 2008 predstavovať 2,5 percenta. Podľa analytikov zostávajú kľúčovým rizikom pre vývoj spotrebiteľských cien na Slovensku neisté ceny energií rovnako ako prípadné tlaky zo strany domáceho dopytu vyvolané prudkým ekonomickým rastom a oslabujúcou sa menou.„ Zatiaľ to vyzerá tak, že výhľad inflácie je priaznivý,“ povedal ekonóm ČSOB Marek Gábriš.
Zdraželi najmä služby v zdravotníctve
V medziročnom porovnaní sa najrýchlejšie zvyšovali ceny v zdravotníctve, ktoré boli vyššie o 10,6 percenta. S nárastom o 8,9 percenta nasledovali ceny bývania, vody, elektriny, plynu a iných palív, ceny alkoholických nápojov a tabaku vzrástli o 6,2 percenta. Oproti minulému roku vzrástli aj ceny za rozličné tovary a služby, vzdelávanie, potraviny a nealkoholické nápoje, ceny v hoteloch a reštauráciách, ceny nábytku a vybavenia domácnosti, odevy a obuv. Nižšie oproti roku 2005 boli ceny pôšt a telekomunikácií, kde ceny poklesli o 4,6 percenta a ceny v doprave s poklesom o 2,5 percenta.
Oproti novembru vzrástli v decembri najviac ceny odevov a obuvi, o 0,4 percenta. Nasledovali ceny potravín a nealkoholických nápojov s nárastom o 0,3 percenta. Ceny v zdravotníctve, rekreácii a kultúre sa medzimesačne zvýšili o 0,2 percenta. Ostatné ceny tovarov a služieb vzrástli iba nepatrne. Nezmenili sa ceny nábytku, vybavenia domácnosti a bežnej údržby domu, pôšt a telekomunikácií a vzdelávania. Naopak, ceny v doprave poklesli o 0,5 percenta.
V januári by mali poklesnúť regulované ceny plynu, vodného a stočného. Stagnovať by mali ceny elektrickej energie. Pokračovať by mal rast cien potravín, ako aj cien služieb. Na základe vývoja cien ropy možno očakávať pokles cien pohonných látok. Medziročná dynamika celkovej inflácie by sa mala výraznejšie spomaliť.
Autor: th