BRATISLAVA. Obyvatelia Slovenska majú ešte stále záujem o prácu v zahraničí napriek silnejúcemu kurzu koruny a príchodom zahraničných firiem. Personálne agentúry na Slovensku nezaznamenali pokles ako v susednom Česku.
Česi práve naopak strácajú chuť pracovať v zahraničí. Brnianska spoločnosť Ajob sa podľa českej agentúry ČTK rozhodla preto otvoriť svoje pobočky v Kolumbii.
Systém Eurus (Európske služby zamestnanosti) odhaduje, že najviac občanov Slovenska pracuje v Česku (45,7 percenta), vo Veľkej Británii (22,9 percenta), v Írsku (8,8 percenta) a Maďarsku (10,3 percenta).
Počet ľudí pracujúcich v Česku je podľa správy Inštitútu pre výskum práce a rodiny postupne rastúci. Je to najmä pre neexistenciu jazykovej bariéry.
V poslednom období sa spomaľuje záujem o Veľkú Britániu. Podľa personálnej manažérky Miroslavy Čuhovej je to zapríčinené zvyšujúcimi sa jazykovými požiadavkami zahraničných zamestnávateľov aj na nižšie pracovné pozície. „Ľudia, ktorí neovládajú angličtinu, sa vo Veľkej Británii neuplatnia. Majú však šancu zamestnať sa na Cypre,“ povedala. Pri kvalifikovanejšej práci sa zase vyžaduje, aby žiadateľ odpracoval určitý čas v danej krajine.
Treťou najpopulárnejšou krajinou je Írsko. Podľa údajov Centrálneho štatistického úradu a írskych služieb zamestnanosti sa však „nie nezanedbateľný počet občanov Slovenska po krátkodobom pobyte vrátil naspäť na Slovensko, alebo migroval za prácou do inej krajiny“.
Špecifické postavenie z hľadiska pracovnej migrácie má Maďarsko. Tu prevažuje cezhraničná pracovná migrácia v južných okresoch Komárno, Dunajská streda, Nové Zámky a Levice. Výhodou pracovníkov je znalosť maďarského jazyka.
Záujemcovia o prácu zapĺňajú pracovné pozície, ktoré vyžadujú stredný alebo základný stupeň vzdelania. Miesta, ktoré vyžadujú vysokoškolské vzdelanie, sa vo väčšine prípadov obsadzujú domácimi odborníkmi.
Podľa manažéra personálnej agentúry AuJob Petra Ulbrika záujem zo strany slovenských vysokoškolákov klesá. „Renomované firmy, ktoré prišli na Slovensko, im totiž dávajú možnosť uplatniť sa aj doma,“ povedal Ulbrik. Čoskoro sa však aj u nás môže objaviť nedostatok vysoko kvalifikovaných pracovníkov, čo už pociťujú vyspelé krajiny ako Anglicko, Taliansko alebo Španielsko.
Dôvodom podľa Ulbrika je aj silnejúca koruna. „Pred 15 rokmi mohli zarobiť desaťkrát viac, teraz je to len dva–trikrát viac,“ povedal Ulbrik.
Typický migrant
Typickým migrantom za prácou do zahraničia zo Slovenska je muž vo veku 18 až 34 rokov, stredoškolsky vzdelaný. Hovorí po anglicky na komunikatívnej úrovni a je bez záväzkov na Slovensku.
Prácu si bude hľadať v odvetví hotelového a reštauračného priemyslu a v priemyselnej výrobe.
Zdroj: Inštitút pre výskum práce a rodiny