BERLÍN, BRATISLAVA. V Nemecku prepukla aféra: médiá odhalili, že v každom desiatom prípade komisári nezastihli športovca, za ktorým sa vybrali na neohlásenú kontrolu. Nebol tam, kde sám oznámil, že bude.
Podľa reportáže televíznej stanice ARD a rozhlasovej RBB nazvanej Misia: čistý šport, vlani kontrolóri nemohli odobrať vzorky až v 400 prípadoch z celkového počtu 4500 mimosúťažných testov. Vyhnutí sa dopustili aj hviezdy: 7 olympijských, 32 svetových a 28 európskych šampiónov.
„A ja som si myslel, že nemecký antidopingový program je prvotriedny,“ prekvapene zareagoval šéf Svetovej antidopingovej agentúry Dick Pound.
„Aj u nás sa to občas stáva,“ priznal generálny sekretár slovenského Antidopingového výboru Miroslav Motyčík. „Minulý rok sme mali jedenásť takých prípadov. Inde, ako oznámili v zavedenom monitoringovom programe, boli napríklad po traja strelci a biatlonisti. Raz naši komisári nezastihli ani medailistu turínskej zimnej olympiády Radoslava Žideka.“
„Samozrejme, život je zmena, menia sa aj tréningové plány. Športovec je však povinný o zmenách informovať,“ pripomína Motyčík. Chyba podľa neho nemusí byť vždy jeho dielom, ale napríklad aj zväzu.
Výkričným nemeckým prípadom je Lars Riedel, fenomenálny diskobol – komisári ho nezastihli až päťkrát. Päťnásobný majster sveta, olympijský i európsky šampión v júni zavŕši štyridsať, ale chce štartovať na OH 2008, ba aj MS 2009.
„Ak je Riedel naozaj preukázateľne zodpovedný za prepásnuté kontroly, mal by byť potrestaný dvojročným trestom,“ povedal v rozhovore pre Deutschlandfunk nemecký podpredseda svetovej atletickej federácie Helmut Digel. Hneď však pripomenul, že ak ho neinformovali o výhradách, nemožno hovoriť o jeho pochybení.
V Nemecku platí pravidlo, že po prvom vyhnutí sa kontrole má nasledovať varovanie a po druhom najmenej trojmesačný trest od zväzu. „U nás máme úzus: trikrát a dosť,“ vraví Motyčík. „Zatiaľ sa, chvalabohu, nikto nevyhol kontrole viackrát ako raz.“