BRATISLAVA. SDKÚ chce kampaňou, ktorú začala včera, informovať o škodlivosti vládou zamýšľaných zmien v druhom penzijnom pilieri.
Premiér Robert Fico viac ráz naznačil, že výpadok príjmov Sociálnej poisťovne chce riešiť znížením percenta, ktoré sa odvádza na účet sporiteľov do druhého piliera. Podľa ministerstva práce najneskôr do konca marca bude do vlády predložená analýza dosahov zavedenia kapitalizačného piliera, na základe ktorej sa rozhodne, či vláda zasiahne do druhého piliera.
Ochranu reforiem, najmä dôchodkovej, považuje SDKÚ podľa Ivana Mikloša za kľúčovú tému. „Ak bude obmedzovaný druhý pilier, bude to znamenať, že sa bude zvyšovať váha rozpočtovo neudržateľného priebežného piliera a budú sa tým zadlžovať budúce generácie,“ povedal Mikloš.
SDKÚ s infokampaňou prichádza po tom, čo minulý týždeň podala do Národnej rady návrh ústavného zákona na ochranu dôchodkového sporenia. Pod návrh zákona sa podpísali aj ďalšie dve opozičné strany KDH a SMK.
Podľa politológa Grigorija Mesežnikova sa SDKÚ snaží kampaňou naplniť svoj sľub zachovať reformy. „Je to aj pokus zviditeľniť sa a nadviazať oslabený alebo stratený kontakt so svojimi voličmi po prechode do opozície,“ povedal Mesežnikov.
Sporenie na dôchodok v druhom pilieri je podľa Mesežnikova téma, ktorá je zrozumiteľná veľkej časti ľudí. Z vlaňajšieho prieskumu vyplynulo, že vyše 44 percent ľudí považuje dôchodkovú reformu za dobrú aj s možnosťou, že sa úspory v druhom pilieri môžu dediť. Síce len tretina ľudí považuje druhý pilier systému za dostatočne bezpečný, ale vyše 70 percent je proti významným zmenám v pravidlách v dôchodkovom systéme.
Podľa Ľudovíta Kaníka z občianskeho združenia Sporiteľ v prípade zníženia odvodov na druhý pilier z 9 na 6 percent hrubej mzdy by sporiteľ s priemernou mzdou, ktorý nastupuje do zamestnania, prišiel až o milión korún. „Jeho mesačný dôchodok by mohol byť v priemere nižší o 6000 korún mesačne,“ povedal Kaník.
Autor: of