BRATISLAVA. Stúpajúce sympatie k Smeru a Robertovi Ficovi začínajú znepokojovať najmä HZDS. Ako jedinej vládnej strane mu preferencie klesajú, SNS je stabilizovaná.
„Ak sa nechceme stať okrajovou stranou, musíme začať robiť reálnu politiku. Myslím, že je najvyšší čas,“ povedal SME nemenovaný politik hnutia. HZDS by sa podľa neho malo venovať najmä energetike a poľnohospodárstvu.
Podpredseda HZDS Milan Urbáni (na snímke) naopak tvrdí, že jeho stranu silnejúca pozícia Ficovho Smeru neznepokojuje. „Voliči všetko pozitívne pripisujú viac-menej Smeru. Keď budú jednotlivé programy známejšie obyvateľom, aj naše preferencie pôjdu hore,“ verí.
Ani SNS vraj úspech Smeru nepreceňuje. „Je síce pravda, že dnes ťaží z vládnutia predovšetkým Robert Fico, aj slnečná aktivita má však svoju periódu,“ povedal šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj. Podľa neho nie je dôvod umelo sa vymedzovať a otvárať vlastnú agendu, ako sa o to nedávno pokúsilo HZDS. „Časom pôjdu hore aj koaliční partneri Smeru,“ myslí si.
Znepokojená zatiaľ nie je ani opozícia. Gyula Bárdos z SMK povedal, že popularita Smeru je síce „nebezpečná“, ale zatiaľ by z toho nič nevyvodzoval. „Smer má vynikajúce PR, robí len všeobecne uznávané a očakávané kroky,“ tvrdí Bárdos.
Peter Miššík z SDKÚ neverí, že rastúce sympatie k Smeru sú dlhodobým trendom. Podľa neho sa môže situácia zmeniť, keď sa začne diskutovať o ťažkých témach. „Zatiaľ je to len také vypúšťanie balónikov. Smer niečo hodí do obehu a čaká, čo na to verejná mienka. Typickým príkladom je Špeciálny súd.“
Pavol Minárik z KDH nechcel prieskumy verejnej mienky vôbec komentovať. „Prečo by som to mal robiť, keď to nerobí Robert Fico? Tri roky pred voľbami je predčasné akokoľvek sa k tomu vyjadrovať.“
Autor: vag, knm