V prvej firme som mal pohovory tri, najprv pohovor s riaditeľom, ktorý ma ohromil vedomosťami z matematiky, ktoré som u ekonóma neočakával. Potom som mal pohovor s matematikom, ktorý sa snažil overiť moje základné vedomosti z matematiky, a tak sme tam diskutovali o maticiach a determinantoch. Keďže som si nič nepamätal, všetko som musel krvopotne odvodiť.
Posledný pohovor som mal s programátorom, ktorý mi dal vyriešiť hlavolam a naimplementovať nejakú rekurziu - taký typický pohovor v Microsofte. Keďže som prešiel za svoj krátky život už 15 pohovormi v Microsofte, bola to tá najľahšia časť.
V ďalšej firme som sa ukázal deň na to a po 30 minútach som tušil, že toto chcem robiť, toto sú ľudia, s ktorými chcem spolupracovať (šibnutí ako ja). Prvý pohovor som mal s jedným profesorom z Oregonskej univerzity, ktorá s firmou spolupracuje. Profesor mal množstvo otázok a na väčšinu som odpovedal až príliš jednoducho – neviem. Posledný pohovor bol s CEO, ktorý sa ma spýtal, čo je moja najsilnejšia a najslabšia stránka. Na obidve otázky som odpovedal rovnako, čím som ho prekvapil, ale po mojom vysvetlení to aj pochopil.
Zopár tipov, pretože pohovory pre slovenských praktikantov v Microsofte sa čoskoro začnú:
m Nedostanete otázku, na ktorú by ste nemali vedieť odpovedať, aj keď je úplne šialená a typu: „Koľko benzínok sa nachádza v USA?“. Takže sa smelo pustite do odpovede, veď ani oni nepoznajú správnu odpoveď. Ide len o to, aby ste sa dostali k nejakému rozumnému číslu a aby videli, že vám to myslí a že viete hľadať originálne cesty k riešeniu.
n Pripravte sa aj na hlavolamy, dobrý zdroj na precvičenie závitov je tu: http://tinyurl. com/y26ahg. Buďte pripravený, že vám dajú určite hlavolam, ktorý nepoznáte.
Nebojte sa, že sa môžete pomýliť a nájdete nesprávne riešenie. Raz som na pohovore ženskú tak zmiatol, že už ani nevedela, aké je správne riešenie... Tak som ju upokojil, že som zmiatol nie len ju, ale aj seba.
n Pripravte sa aj na to, že na tabuli budete musieť implementovať v nejakom programovacom jazyku nejaký algoritmus, a nezabudnite - vždy so zvukovým sprievodom, nikdy nemlčte, vždy vysvetľujte, ako a prečo to tak robíte. Microsoft je o komunikácii a ak neviete komunikovať, tak pravdepodobnosť, že pohovorom úspešne prejdete, je malá.
n Ak neviete, povedzte to na plné ústa, veď aj tak by na to prišli... Alebo čo robím ja, je, že im v jednej minúte poviem všetko, čo o tom viem a dodám: to je naozaj všetko čo o tom viem.
n Záverečná, možno najdôležitejšia rada – ukážte im svoju vášeň k tomu, čo robíte...
Nakoniec som sa zamestnal v malej firme. Neskôr sa ozval Microsoft, bolo však neskoro. Sedím si prvý týždeň vo svojom novom zamestnaní a v tom mi volá Amazon.com, že mám prísť na pohovor... Ozvali sa takmer po mesiaci, odkedy som zaslal životopis. O pár dní na to ďalší telefonát – Google. Doparoma aj s nimi, tam som chcel naozaj robiť, pretože jeden deň v týždni môžete robiť na vlastnom projekte.
Prečo volajú tak neskoro? Samozrejme, som odmietol obidve ponuky na pohovory, na čo mi americký kamarát povedal: „Peter, si v Amerike, tu neexistuje medzi zamestnancom a zamestnávateľom lojalita... Takisto ako ty môžeš kedykoľvek odísť, oni ťa môžu hocikedy vyhodiť. Keby som bol na tvojom mieste tak na ten pohovor idem.“
Dnes som však šťastný, že som nakoniec nešiel, pretože toto je prvé z mojich ôsmich zamestnaní v mojom živote, kde po dvoch mesiacoch nemám nijaký dôvod o výpovedi ani len rozmýšľať.
Autor: Peter Taraba