Jednoducho, išlo o systém, na ktorom niekto zarobil a niekto prerobil. V súčasnosti sa však diskutuje len o odškodnení tých, ktorí na systéme prerobili. Prečo sa však vôbec nehovorí o tých, ktorí sa systéme zarobili vďaka vkladom iných ľudí?
Ak vláda odškodní nerozumných, „poškodených“ klientov, spácha tým veľkú nespravodlivosť na ostatných občanoch. Ak chce totiž niekoho odškodňovať, mala by si peniaze vypýtať od tých, ktorí vďaka činnosti nebankových subjektov vyryžovali. Je pritom dosť pravdepodobné, že medzi tými, ktorých by vláda odškodnila, by boli aj osoby, ktoré na nelegálnej činnosti zarobili. Je toto sociálne spravodlivé?
Čo ak Ferko Mrkvička najprv na výnosoch v BMG Invest zarobil napríklad 100 000 korún, potom týchto 100 000 (čisto zarobené výnosy) naspäť „investoval“ s tým, že o ne nakoniec prišiel? Vláda by v tomto prípade neodškodnila tohto človeka na stratenej istine, ale na ušlých výnosoch. Podľa súčasnej vlády by sa mali všetci občania skladať na odškodnenie nerozumných, po peniazoch bažiacich ľudí. Mám však pre vládu iné riešenie. Nech najprv zhabe výnosy tých, ktorí na systéme zarobili, a z tejto sumy nech odškodní poškodených. Takéto riešenie je síce právne nemožné, ale morálne spravodlivé.
Autor: Igor Surovčík