Pamätal si väčšinu používaných telefónnych čísiel, ŠPZ áut a dátumy jubileí svojich blízkych.
Dnes? Mnohí z nás nepoznajú spamäti telefónne číslo k sebe domov na pevnú linku. Máme ich predsa v pamätiach svojich mobilov. Že si menej cibríme pamäťové bunky? To sotva. Dnešný človek musí držať v hlave rad kódov a hesiel – od tých menej náročných (štvormiestne PIN kódy) až po tie zložitejšie (16–miestny kód pozostávajúci z kombinácie číslic a písmen k prístupu na internet banking). Ja som napočítal zhruba 20 rozličných kódov a hesiel, ktoré musím ovládať, aby som sa v informačnom svete nestratil.
Platobná karta. Odomknutie SIM karty na mobilnom telefóne. A PIN k mobil bankingu. PID kód a už spomínané heslo k internet bankingu. Kódy z GRID karty (tie sa našťastie netreba učiť naspamäť). Bezpečnostný kód pri vstupe do firmy. Heslo, oprávňujúce na prístup do počítačovej siete vo firme, heslá a kódy do rôznych archívov a databáz na internete, heslo e-mailového konta, heslo na up-datovanie softvéru, do virtuálneho kníhkupectva, kód zdravotnej poisťovne, identifikačný kód v DVD požičovni, ... a aj tak to nestačí.
Ak chcete zistiť napríklad stav bodov vernostného programu u svojho mobilného operátora cez internet, musíte uviesť prihlasovacie meno a heslo. Ak ste ho zabudli, zadáte svoje telefónne číslo, na ktoré vám operátor pošle ďalší 8–miestny overovací kód. Vpíšte ho do príslušnej kolónky, zadáte nové heslo, potvrdíte ho, a - namiesto stavu vášho konta bodov vám na monitore vyskočí ďalšie okno s požiadavkou. Musíte zadať svoj ID kód (posledné 4 čísla PUK kódu) .
Autor: Marián Timoracký marketingový konzultant