BRATISLAVA. Známa katarská stanica Al-Džazíra od novembra vysiela aj v angličtine pod názvom Al-Jazeera English. Hlavným zámerom je ponúknuť alternatívu k spravodajstvu americkej CNN a britskej BBC. Chce informovať o arabskom svete cez oči arabských reportérov.
Dostupná je cez satelit či internet, do ponuky si ju však zaradili aj viaceré európske káblové spoločnosti. Teraz to chce urobiť aj slovenský káblový operátor Satro. Denníku SME to potvrdil generálny riaditeľ Satra František Kadúch.
Najväčší káblový operátor UPC o zaradení Al-Džazíry neuvažuje. „Už niekoľko rokov je však tento kanál prístupný predplatiteľom satelitnej televíznej služby UPC Direct, a to obe verzie – arabská aj anglická,“ povedal hovorca UPC Jaroslav Kolár.
Kritizujú ju Arabi aj Západ
Al–Džazíra je vnímaná ako kontroverzná televízia. Používa metódy televízií západného sveta, veľká väčšina jej reportérov prešla tréningom BBC, ale kritizujú ju v arabskom svete aj na Západe. Nie je však považovaná za extrémistickú.
Podľa analytika Iva Samsona zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku by mohlo byť vysielanie Al-Džazíry pre divákov na Slovensku pozitívom, aj keď vopred vie, že televízia bude mať aj veľa kritikov, keďže na Slovensku sú stále rozšírené predsudky voči moslimom.
„Keby si Slováci, ktorí sa zaujímajú o dianie na Blízkom východe, začali túto televíziu všímať a keby sa realisticky pozerali na ich správy, tak tie predsudky zmiznú alebo sa oslabia, pretože táto televízia je skôr západným kanálom, západným projektom pre arabské krajiny,“ povedal Samson.
Arabi na Slovensku sa tešia
Al-Džazíru v káblovej ponuke by privítala aj moslimská komunita na Slovensku. „Osobne to chápem ako prejav rešpektu zo strany prevádzkovateľa, za ktorý mu patrí vďaka. Dúfam, že vysielanie Al-Džazíry bude prínosom aj pre slovenskú verejnosť,“ povedal Souheil Ghannam, zástupca arabskej obce na Slovensku.
Veľká časť Arabov na Slovensku má satelit a chytí cez neho niekoľko arabských staníc. Niektorí ich sledujú cez internet. „Pomáha nám byť v spojení s našou kultúrou, na ktorú sme hrdí,“ povedal Ghannam.
Ak neporušuje zákon...
Proti zaradeniu Al-Džazíry do ponuky nemá nič ani licenčná rada. Dôležité je, či svojím obsahom neporušuje príslušné právne predpisy. „Potom rada nemá zákonný dôvod, prečo toto zaradenie neregistrovať,“ povedal predseda kancelárie licenčnej rady Ľuboš Kukliš.
Hovorca ministerstva zahraničných vecí Ján Škoda nástup novej televízie komentovať nechcel.
Al–Džazíra
začala vysielať pred viac ako 10 rokmi
najsledovanejšia arabská televízia na svete
Západ si ju všimol po teroristických útokoch z 11. septembra
opakovane zverejnila záznamy vystúpení Usámu bin Ládina či iných teroristov