Eurami aj toliarmi sa však súbežne dá platiť len do zajtra. Od pondelka platí iba euro. Ľudia si do konca februára môžu toliare zameniť v bankách bez poplatkov. Po tomto termíne bude bezplatná výmena možná len v centrálnej banke.
Veľký tresk
Slovinsko prešlo na euro systémom „veľkého tresku“, teda za veľmi krátky čas. V starých štátoch únie trval prechod niekoľko mesiacov. Jedno euro sa v bankách a zmenárňach vymieňa za 239,64 toliara. To je oficiálny kurz. Slovinci zaviedli euro ako prví z nových členských štátov Európskej únie.
Ľudia prijali euro pozitívne, až na drobné problémy so zdražovaním. Za toliarom však zostala nostalgia, a to nielen medzi bežnými ľuďmi „Boli sme pyšní na našu menu, lebo bola dobrá a stabilná, a hlavne po dlhých rokoch naša vlastná,“ povedal štátny tajomník slovinského ministerstva financií Žiga Lavrič. „Fakt je taký, že ekonomické prínosy eura sú vyššie,“ povedal.
Pre mnohých Slovincov je euro už treťou menou v živote. Pred toliarom mali v bývalej Juhoslávií dinár. Jeho posledné roky sprevádzala vysoká inflácia. Toliar bol o inom. Pri ňom Slovinci na dinár i hyperinfláciu z Juhoslávie úplne zabudli.
Vláde pomohli odbory
Za zmienku stojí, že k euru dopomohli vláde odbory. Vláda s nimi podľa Lavriča z ministerstva financií uzavrela dohodu, v ktorej sa odborári zaviazali, že zvýšenie miezd v kolektívnych zmluvách bude o percento nižšie ako produktivita práce.
Prechod na euro vnímali ľudia v starých členských štátoch v roku 2002 najmä cez zvýšenie cien. Dvanásť štátov, ktoré vstúpili do eurozóny, sa vtedy nevyhlo zdražovaniu. Podobným problémom teraz čelí Slovinsko. „Ceny mierne vzrástli, najmä v reštauráciách, baroch,“ povedala Sergeja Kotnik zo Slovinskej tlačovej agentúry. Podľa redaktora najväčšieho slovinského denníka Delo Darijana Košira ľudia mierny nárast cien očakávali. „V priemere hovoria o 5- až 10-percentnom náraste niektorých cien,“ povedal.
Relatívne malý nárast cien bol dôsledkom toho, že obyvatelia veľmi dôsledne sledovali zmeny cien a médiá uverejňovali zoznamy firiem, ktoré dvíhali ceny.
Čoho sa najviac obávali (v %)
zvýšenia cien 41,9
zaokrúhľovania 16,6
zníženia kúpnej sily 14,1
Zdroj: Bank of Slovenia