Náš majster preniesol trápenie na európsky ľad

V úvodnom zápase 3. ročníka hokejového Európskeho pohára majstrov prehrala Žilina s fínskou Hämeenlinnou zahanbujúco 0:7. Slovenský majster preniesol trápenie z domácej extraligy na medzinárodný ľad. Gól nedal ani v poslednom ligovom zápase v Poprade (1:

Bojová porada Žilinčanov pri bránke Mareka Laca pred včerajším zápasom s Hämeenlinnou. Po ňom opúšťali ľad so zvesenými hlavami. FOTO SME - ONDREJ GAJDOŠBojová porada Žilinčanov pri bránke Mareka Laca pred včerajším zápasom s Hämeenlinnou. Po ňom opúšťali ľad so zvesenými hlavami. FOTO SME - ONDREJ GAJDOŠ

0).

Herná prevaha fínskeho tímu nebola taká výrazná, ako ukazuje výsledok, ale zatiaľ čo hráči Hämeenlinny využili svoje šance, Žilinčania by nedali gól ani do rána. Dnes nastúpi mužstvo MsHK proti Sparte Praha, lenže náš zdeptaný tím nemôže na nedeľňajšie finále ani len pomyslieť. Do finále postúpi iba víťaz skupiny. Do pondelka bude výprava Žiliny v Petrohrade už len na výlete.

Ruský rozhodca Bulanov nasadil od začiatku prísny meter a v prvej tretine sa len chvíľami hralo v plnom počte. Mohla z toho vyťažiť Žilina. Už v 1. minúte mala výhodu presilovky, v 10. minúte jej súper ponúkol dokonca 98-sekundovú výhodu piatich proti trom a hoci tréner Dušan Gregor poslal na ľad najskúsenejších hráčov, Slováci príležitosť premrhali. Presilovky hrali staticky, bez nápadu, s malým počtom striel, nedôrazne pred bránkou.

Krátko potom, čo sa fínskemu mužstvu v 13. minúte vrátil z trestnej lavice aj piaty hráč, Loikas z rýchleho prečíslenia otvoril skóre. Žilina sa po góle ešte ubránila v dvojminútovom oslabení o dvoch hráčov, ale v 17. minúte potrestali severania Kusovského hákovanie druhým gólom. Pozorný brankár Wiikman zneškodnil dobré šance Opatovskému, Bulíkovi, Oravcovi. V prvej tretine bol pomer striel na bránku 10:12 a skóre 2:0...

Ešte aj v 27. minúte dostal slovenský tím možnosť pokúsiť sa o zvrat v zápase, hral 70-sekundovú presilovku piatich proti trom. Avšak so starými chybami a bez gólovej šance. V polovici stretnutia premenil americký legionár Tibbets trestné strieľanie nariadené za zrazenie Lahtiho Turoňom v gólovej šanci, a potom bolo víťazstvo Hämeenlinny už len otázkou výšky skóre.

V bránke Žiliny vystriedal M. Laca po šiestom góle Petrík, ale psychicky zlomené mužstvo sa už nepostavilo na nohy. Čestný gól nedokázalo streliť ani v ďalšej 61-sekundovej presilovke o dvoch hráčov.

HPK Hämeenlinna - MsHK Žilina 7:0 (2:0, 3:0, 2:0)

Góly: 13. Loikas (Keinanen, Leino), 17. Mäkiaho (Lahti, Hietanen), 30. Tibbets z tr. strieľania, 33. Vihko (Schneider, Leino), 40. Vihko (Leino, Moravec), 42. Leino (Moravec), 47. Mäkiaho (Pihlstrom). Pred 1100 divákmi rozhodovali Bulanov - Manoškov, Šemjakin (všetci Rus.), vylúčení 11:12, navyše Hreus 10 min, presilovky 3:0. Najlepší hráči podľa organizátorov: Wiikman - Slovák.

HPK: Wiikman - Maenpaa, Hietanen, Laitinen, Schneider, Stromberg, Jokela, Seppanen, Lappalainen - Tibbets, Uusikartano, Pihlstrom - Vihko, Leino, Moravec - Makiaho, Keinanen, Lahti - Vaisanen, Loikas, Sailio.

MsHK: M. Laco (44. Petrík) - Kusovský, Dlouhý, T. Slovák, Fruhauf, Turoň, Kivoň, Saviels, Halász - Hanzal, Hreus, Michal Straka - Hvila, Bulík, Gálik - Opatovský, Lezo, Krajči - Oravec, Groma, Lelkeš.

Hlasy trénerov:

Jukka Jalonen, Hämeenlinna: "Výsledok je lepší ako naša hra. Nebol som spokojný najmä v prvej tretine, keď sme sa často nechali vylučovať a ponúkli sme súperovi šance. Našťastie, v ťažkých chvíľach nás podržal brankár Wiikman. Treba sa poučiť, v ďalších zápasoch by sa nám to nemuselo vyplatiť. Naši hráči v zápase premieňali príležitosti, kým Žilinčania nie."

Dušan Gregor, Žilina: "Vysoký výsledok hovorí za všetko. Fínsky majster nám dal lekciu v efektívnom využívaní streleckých príležitostí, v dôraznosti zakončovania, v rýchlosti, v práci s pukom. Sedem - nula nezodpovedá priebehu hry. Keď však nevieme dať gól, nevyužijeme presilovky a súper premení pomaly každú svoju príležitosť, vyzerá to hrozivo."

Skupina Ivana Hlinku:

AK Bars Kazaň - Färjestad BK 6:4 (2:2, 2:1, 2:1), góly: 4. Zinovjev, 8. a 35. Nikulin, 35. Morozov, 54. a 60. Zaripov - 13. Kaberg, 18. Höglund, 24. Pirnes, 44. Prestberg.

Dnešný program turnaja EPM

Ragulinova skupina: Sparta Praha - Žilina (13.00). Hlinkova skupina: Färjestad - Lugano (16.30)

1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov