Svet reagoval skôr opatrne
Nemecko: Vyvarujme sa optimizmu
„Musíme dúfať, že sa USA podarí upokojiť Irak. No určitý skepticizmus cítiť nielen z USA, ale aj u nás v Nemecku,“ povedal vládny koordinátor nemecko-amerických vzťahov Karsten Voigt. „V minulosti sme často videli, že americký prezident je priveľmi optimistický.“
Francúzsko: Strategické plány, nie činy
Iba globálny prístup a strategická politika pomôžu vyviesť Irak zo súčasnej krízy, povedal šéf diplomacie Philippe Douste-Blazy.
Európska únia: Najskôr treba zmieriť národ
„Stabilita si vyžaduje nielen konať v bezpečnostnej oblasti, ale aj v politickej a hospodárskej, ak je hlavným cieľom zmierenie národa,“ povedal hovorca Európskej komisie.
Rusko: Plán mieri proti Iránu
Podľa predstaviteľa ruského ministerstva obrany Vladimira Šamanova dodatočné sily „nebudú schopné radikálne zmeniť situáciu a zabezpečiť v krajine mier a stabilitu“. Vyhlásil, že plánované rozmiestnenie protiraketového obranného systému Patriot a lietadlovej lode na Blízkom východe je namierené proti Iránu.
Čína: Problémy pretrvajú
Opatrný je zatiaľ aj Peking. Irakom podľa čínskych predstaviteľov už dlho zmieta nestabilita a aj ďalšiu rekonštrukciu krajiny budú sprevádzať problémy.
Blízky východ
Arabskí štátnici sa k stratégii zatiaľ príliš nevyjadrovali, novinári aj analytici boli skeptickí. Malé nadšenie zaznievalo aj zo štátov, ktoré s Bushom spolupracujú. Podľa nich je Irak taký rozbitý, že mu nové americké posily nepomôžu. Riešenie irackej krízy nie je podľa názoru Arabov vojenské. Problém považujú za komplexnejší a jeho súčasťou je aj dlhoročný palestínsko-izraelský konflikt.
Autor: mik