ch treba. Iračania sa tiež nedozvedeli, kedy Američania Irak opustia. Aj tí, čo podporujú Bushovu politiku, o jeho pláne hovoria: príliš málo, príliš neskoro.
Bushov plán bude veľkým bremenom pre irackého premiéra. Bush od neho očakáva väčšiu zodpovednosť aj väčšiu pomoc Iračanov pri potláčaní násilností. „Americké záväzky nie sú časovo neobmedzené. Ak iracká vláda nebude plniť svoje sľuby, stratí podporu irackého ľudu a stratí aj podporu amerických ľudí. Je načase začať konať,“ povedal Bush v prejave Američanom. Adresátom týchto slov boli politické kabinety v Bagdade.
Američania už mesiace dávajú najavo, že nie sú spokojní s tým, ako Malíkí postupuje proti odboju. Objavili sa aj obvinenia, že drží ochrannú ruku nad šiitskými milíciami, ktoré Washington považuje za jeden z najväčších problémov. Ľudia blízki premiérovi včera oznámili, že Malíkí dal milíciám ultimátum, aby sa vzdali. Ak tak nespravia, nebude vraj už Američanom brániť, aby sa do nich pustili.
Analytici oslovení agentúrou AFP tvrdia, že milície radikálneho klerika Muktadu Sadra sa určite nevzdajú. Navyše sú na boj pripravené oveľa lepšie ako v roku 2004, keď týždne odolávali americkému útoku v Nadžafe a bagdadskej štvrti Sadr City.
Malíkí by mal podľa Busha čo najskôr uvoľniť aj 8-tisíc irackých vojakov a policajtov na pomoc Američanom. Minuloročný plán na posilnenie bezpečnosti Bagdadu však zlyhal práve preto, že Malíkí ich nedodal. A existujú obavy, že sa to zopakuje aj teraz.
Premiér navyše nemôže rátať s veľkou podporou od irackých politických strán. Inak rozhádaní sunniti a šiiti sa zhodli, že Bushov plán je zlý a Iraku nič neprinesie. „Nové jednotky prinesú len viac krviprelievania,“ vyhlásil sunnitský politik Husajn Fallúdzí. Podobný názor má aj hovorca šiitského bloku v parlamente Nasar Rubája.