Dôchodky má chrániť ústavný zákon

BRATISLAVA - Opozičná SDKÚ včera podala do Národnej rady návrh ústavného zákona na ochranu 2. piliera dôchodkového sporenia. Zákon má garantovať jeho stabilitu a zaručiť, že pravidlá sporenia ostanú pre účastníkov systému rovnaké, ako v čase, keď do pilie

Exminister práce Ľudovít Kaník považuje navrhovanú ústavnú ochranu druhého piliera za „štandardné riešenie v neštandardnej situácii“. Podľa neho znížením odvodov do 2. piliera zníži táto vláda budúce dôchodky o 6­tisíc korún. Proti zmenám je aj exministerExminister práce Ľudovít Kaník považuje navrhovanú ústavnú ochranu druhého piliera za „štandardné riešenie v neštandardnej situácii“. Podľa neho znížením odvodov do 2. piliera zníži táto vláda budúce dôchodky o 6­tisíc korún. Proti zmenám je aj exminister (Zdroj: Zdroj: Opozičný návrh zákona)

ra vstupovali. Pod návrh zákona sa podpísali aj ďalšie dve opozičné strany KDH a SMK.

Predseda SDKÚ Mikuláš Dzurinda dúfa, že pre návrh nájde pochopenie aj pri rokovaniach s koaličnými stranami a do prvého čítania sa dostane na najbližšej schôdzi parlamentu koncom januára. Z reakcií koaličných strán vyplýva , že šanca na schválenie ústavného zákona nie je takmer žiadna.

„Nevieme si predstaviť, že by sme podporili návrh opozície bez konsenzu koalície,“ povedal Milan Urbáni z HZDS. Koalícia podľa neho pripravuje nový zákon na reformu dôchodkového sporenia. V ňom chce napraviť chyby bývalej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Opozícia vraj vytĺka politický kapitál

Predseda poslaneckého klubu Rafael Rafaj si myslí, že SDKÚ sa snaží len zaujať časť verejnosti a potenciálnych voličov. „Ak platí poslanecká matematika a postoje koaličných strán, je nepochopiteľné, že jedna z opozičných strán požaduje ústavnú väčšinu,“ povedal Rafaj. Tvrdí, že nikto nechce rušiť druhý pilier. „Chceme vytvoriť priestor, aby štát mohol flexibilne reagovať napríklad na demografický vývoj.“

Ani Róbert Madej zo Smeru nedáva zákonu šancu. „Opozícia sa len snaží vytĺcť politický kapitál,“ povedal. Predmetom úpravy ústavného zákona by podľa neho malo byť niečo iné.

Ústavný právnik Radoslav Procházka si myslí, že nič nebráni tomu, aby sa takáto norma dostala do ústavy. „V praxi by to znamenalo výraznejšiu ochranu druhého piliera,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Zákon nie je v parlamente priechodný ani podľa politológa Grigorija Mesežnikova: „Vládna koalícia je nastavená úplne ináč.“

Koalícia uprednostňuje dnešnú spotrebu

Prijatie návrhu ústavného zákona by znamenalo, že napríklad na zníženie odvodov na dôchodkové sporenie bolo nevyhnutné najskôr zmeniť ústavný zákon, a potom samotný zákon o dôchodkovom sporení. Na zmenu ústavného zákona je však potrebný súhlas minimálne 90 poslancov zo 150–členného zákonodarného zboru.

Poslankyňa SDKÚ a exministerka práce Iveta Radičová vysvetlila, že zákon je nevyhnutné prijať preto, lebo vláda chce riešiť deficit Sociálnej poisťovne práve na úkor sporiteľov. Radičová kritizuje vládu za to, že chce zvýšiť závislosť budúcich penzistov od štátu. Znížením príspevku na dôchodkové sporenie chce posilniť súčasnú spotrebu na úkor budúcej. SDKÚ chce ústavným zákonom zabrániť aj tomu, aby bol vstup do druhého piliera dobrovoľný.

SkryťVypnúť reklamu

Asociácia dôchodkových správcovských spoločností vníma návrh ústavného zákona ako kvalifikovaný príspevok do diskusie o stabilite celého dôchodkového systému. Podľa nej dôchodkové sporenie funguje „presne podľa očakávaní a nevyžaduje žiadne zásadné úpravy“.

Ministerstvo práce v súčasnosti pripravuje analýzu druhého piliera, ktorá má byť do konca marca predložená do vlády. Na základe nej sa majú prijať zmeny zákona o dôchodkovom sporení.

Čo hovorí návrh zákona

Sporiteľ má právo, aby zákonom stanovené podmienky starobného dôchodkového sporenia, najmä spôsob určenia príspevku na starobné dôchodkové sporenie, dôchodky zo starobného dôchodkového sporenia a dedenie v starobnom dôchodkovom sporení neboli zmenené v neprospech zabezpečenia jeho príjmu v starobe a príjmu pozostalých pre prípad jeho úmrtia.

SkryťVypnúť reklamu

Spôsob určenia príspevku na starobné dôchodkové sporenie nemožno meniť v neprospech zabezpečenia príjmu sporiteľa v starobe a príjmu pozostalých pre prípad jeho úmrtia.

Zdroj: Opozičný návrh zákona

Autor: ik, vf

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu