V Redute bývali mestské bály aj svetoznámi hudobníci

Na mieste reprezentačnej budovy Slovenskej filharmónie Reduty ešte pred dvesto rokmi stála sýpka. V roku 1773 ju dala postaviť Mária Terézia. Keď sa koncom 19. storočia sýpka prestala používať, mesto ju odkúpilo, pričom rátalo s jej využitím ako múzea, ..

Na mieste reprezentačnej budovy Slovenskej filharmónie Reduty ešte pred dvesto rokmi stála sýpka. V roku 1773 ju dala postaviť Mária Terézia. Keď sa koncom 19. storočia sýpka prestala používať, mesto ju odkúpilo, pričom rátalo s jej využitím ako múzea, či knižnice. Nakoniec sa rozhodlo, že sýpku zbúrajú a na jej mieste postavia novú budovu na spoločenské účely.

Redutu začali stavať v roku 1911, dokončená bola v roku 1919. Projekt pripravili budapeštianski architekti Marcell Komor a Dezider Jakab. Využívali estetiku z obdobia Márie Terézie, interiéry mali pripomínať kráľovský palác na Hrade, exteriér mal vytvárať vhodné pozadie pre pomník Márie Terézie, ktorý v tom čase stál na námestí. Reduta patrila k prvým stavbám Bratislavy, v ktorých využili moderné železobetónové konštrukcie. Na výzdobe fasády a interiérov sa podieľali viacerí slovenskí aj zahraniční majstri.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Na plesy sa chodilo aj v krojoch

Reduta patrila do roku 1948 mestu, konali sa tu plesy a významné spoločenské akcie. Jej priestory prenajímali rôznym inštitúciám. Sídlila tu Mestská hudobná škola, najvýnosnejším podnikom však bolo kino Redoute, ktoré s kapacitou okolo 900 sedadiel bolo najväčším v Bratislave. Premietal sa v ňom aj prvý zvukový film v meste. Po roku 1948 Redutu znárodnili a neskôr pridelili novovzniknutej organizácii, Slovenskej filharmónii, ktorá v nej sídli dodnes.

Redutou sa nazývali koncertné siene vo viacerých krajinách, Bratislava si vzala príklad z rakúskej Viedne. Konali sa tu reprezentačné plesy bratislavskej smotánky, známe boli maškarné bály, plesy univerzitných fakúlt, či plesy záchrancov a hasičov, ktoré mávali stovky návštevníkov. Pamätníci spomínajú na veľké zrkadlá v plesovej sále, ktoré dodávali honosnosť a krásu róbam dám. Konali sa tu aj plesy spolku Živena, na ktoré sa chodilo v krojoch. Plesy sa v Redute konali do roku 1948, potom ich nahradili politické zasadania.

SkryťVypnúť reklamu

Kaviareň si obľúbili herci

Kaviareň na prízemí Reduty otvorili v roku 1921, o rok neskôr aj elegantnú reštauráciu a cukráreň v suteréne. Imrich Sečanský v knihe Spomienky a vyznanie lekára píše, že kaviareň bývala najpriestrannejšou v Bratislave. "V kaviarni bolo vždy k dispozícii veľa domácich aj zahraničných časopisov. Navštevovali ju najmä herci, mali to blízko z divadla, pri skúškach cez prestávky si odskočili na kávu a prečítať noviny. V pondelok a vo štvrtok tu hrali šach alebo biliard vysokí dôstojníci. Vídavali sme tu aj generála Viesta. Vzácnym hosťom prinášal obrázkové časopisy sám nájomca kaviarne, večným fešákom nazývaný Miloš Rosenbreier."

Slovenská filharmónia dala veľkých hudobníkov

Vďaka snahe povereníka školstva Ladislava Novomeského dostala začiatkom päťdesiatych rokov v Redute priestor Slovenská filharmónia. Odvtedy u nás koncertovali špičkoví umelci a umelecké zoskupenia z celého sveta. Zakladajúcimi šéfdirigentmi boli Václav Talich a Ľudovít Rajter. Otvárací koncert sa však nekonal v Redute ale v opere. Melánia Kušnírová pracovala v Slovenskej filharmónii štyridsaťpäť rokov. "Začiatky boli veľmi ťažké, pretože sme nemali koncertnú sieň, Reduta vtedy patrila mestu. Skúšky prebiehali vo vládnej budove, dnešnej Moyzesovej sieni, kde sme sa museli deliť s rozhlasovým orchestrom. Do Reduty sme mohli prísť len čiastočne. Museli sme sa stále sťahovať aj s hudobnými nástrojmi, čo bolo veľmi komplikované," hovorí Melánia Kušnírová. Neskôr sa zistilo, že budova nie je dosť stabilná. "Bolo presne určené, koľko ľudí môže byť v koncertnej sieni, aby nebola preťaženosť publika. Zakázali nám, aby diváci stáli, mohli sme ich pustiť len na sedadlá," spomína si.

SkryťVypnúť reklamu

Za socializmu v kaviarni zriadili letiskový terminál

Počas socializmu v interiéri budovy urobili viaceré úpravy. V roku 1956 sa inštaloval v koncertnej sieni organ, bol však priveľký a musel sa kvôli nemu zdemolovať balkón v čele koncertnej siene. V sedemdesiatych rokoch sa v rámci modernizácie z bufetu na prvom poschodí odstránil vzácny rokokový nábytok. Po zániku kaviarne jej priestory upravili pre potreby Československých aerolínií, ktoré si tu zriadili terminál. Ten sa podarilo odsťahovať až v deväťdesiatych rokoch, kedy ho nahradilo kasíno.

Od roku 2003 prebieha komplexná rekonštrukcia Reduty. Obnovené by mali byť pôvodné palácové priestory a schodiská, pribudnúť by mala letná koncertná sála. Keďže veľkým problémom Reduty sú vibrácie a hluk spôsobené dopravou, pri rekonštrukcii by sa mali osadiť okná so zvukoizolačnými vlastnosťami. Zmení sa aj náter budovy. V roku 1999, keď sa obnovovala fasáda, sa na príkaz pamiatkárov urobil jednofarebný náter. "Neskôr sme našli dobové fotografie, ktoré dosvedčujú, že by mal byť dvojfarebný," hovorí námestníčka pre ekonomiku Reduty Darina Maxianová. Plánované ukončenie rekonštrukcie je v roku 2010.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu