Chcem kúpiť byt. Z ponúk realitnej kancelárie sme si jednu vybrali. Kancelária nás skontaktovala aj s novým vlastníkom, ale ten žiada, aby som mu zaplatila vopred peniaze na ruku ako zálohu. Ako to mám spraviť? Pomôže mi, ak mi len tak na papier napíše, že peniaze prebral a potom mi v zmluve zohľadní zálohu na cene bytu? Najradšej by som hľadala niečo iné, ale cena i lokalita nám vyhovujú, kvôli malým deťom.
Vo vašom prípade vychádzam zo skutočnosti, že vlastník bytu uzatvoril s uvedenou realitnou kanceláriou zmluvu o sprostredkovaní nehnuteľnosti. Táto realitná kancelária zareagovala na váš záujem kúpiť určitý byt v určitej lokalite a ponúkla vám na kúpu byt svojho klienta. Pri sprostredkovaní kúpy alebo predaja nehnuteľností realitnou kanceláriou je bežným postupom, že záujemca, ktorý prejaví záujem o zrealizovanie obchodu, je sprostredkovateľom požiadaný o zloženie zálohy z kúpnej ceny. Zmyslom poskytnutia zálohy je potvrdenie vážnosti záujmu o kúpu nehnuteľnosti potenciálnym kupujúcim. Obvyklý postup potom je, že záloha sa zloží do depozitu u sprostredkovateľa. O zaplatení zálohy je príjemca samozrejme povinný vystaviť potvrdenie. V prípade realizácie obchodu, teda podpísania kúpno-predajných zmlúv, sa takáto záloha započítava do kúpnej ceny.
Ak zaplatíte zálohu priamo budúcemu predávajúcemu, je namieste si overiť, či osoba, s ktorou dohadujete obchod je skutočne vlastníkom predmetnej nehnuteľnosti, a to podľa aktuálneho listu vlastníctva a občianskeho preukazu, respektíve či je vlastníkom oprávnenou osobou.
V tom prípade podpis splnomocniteľa, ktorý musí byť vlastníkom nehnuteľnosti, musí byť na plnomocenstve úradne overený. Ďalej odporúčam - ak príjemcom zálohy nie je realitná kancelária, aby ste si na potvrdení o prevzatí zálohy nechali notársky overiť aj podpis preberajúcej osoby.
Ak k realizácii obchodu nedôjde, je príjemca zálohy povinný túto bez meškania vrátiť zložiteľovi. Ak tak napriek vašej žiadosti vo vami stanovenej primeranej lehote neurobí, máte možnosť prostredníctvom podania žaloby na vydanie bezdôvodného obohatenia domáhať sa ochrany svojich práv cestou súdu.
To neplatí v prípade, ak ste sa s predávajúcim (alebo sprostredkovateľom) dohodli, že zložená záloha pripadne ako zmluvná pokuta v prospech predávajúceho, ak k uzavretiu kúpno-predajnej zmluvy nedôjde z dôvodov na vašej strane.