. Pôsobil v Společnosti česko-slovanskej a v r. 1837 sa stal námestníkom profesora J. Palkoviča na Katedre reči a literatúry československej. Po zákaze Společnosti prednášal na Ústave reči a literatúry československej. S M. M. Hodžom a J. M. Hurbanom uzákonili spisovnú slovenčinu a tento krok Štúr vysvetlil v spise Nárečja slovenskuo alebo potreba písaňja v tomto nárečí a v práci Náuka reči slovenskej. V r. 1845 začal vydávať Slovenskje národňje novini s prílohou Orol tatránski, v Uhorskom sneme predniesol ako poslanec mesta Zvolen viaceré bojovné národnoobranné prejavy a tiež sa zúčastnil na koncipovaní Žiadostí slovenského národa v r. 1848. Bol naňho vydaný zatykač a musel utiecť zo Slovenska. Na Slovanskom zjazde v Prahe sa snažil presadiť vytvorenie všeslovanského zväzu. Počas revolúcie sa zúčastnil na slovenskom povstaní 1848-49. Po revolúcii sa presťahoval do Modry, kde musel byť pod policajným dozorom. Ďalšie literárne dielo Ľ. Štúra: poézia: Plody, Dumky večerní, Spevy a piesne, odborné práce: O národních písních a pověstech plemen slovanských, Slovanstvo a svet budúcnosti, Starý i nový svět Slováků a i. Narodil sa 29. októbra 1815 v Uhrovci.
1876 - v San Franciscu sa narodil americký spisovateľ Jack London. Z jeho diela sú najvydarenejšie poviedky z Aljašky Odysea severu, Láska k životu a romány so zvieracími hrdinami Volanie divočiny, Biely tesák. Ďalšie romány: Morský vlk, Martin Eden. Zomrel 22. novembra 1916 v Glen Ellen v Kalifornii.
1976 - v meste Wallingford zomrela anglická spisovateľka Agatha Christie, populárna autorka detektívnych hier: Pasca na myši, poviedok a románov: Vražda Rogera Ackroyda, Desať malých černoškov, Vražda na fare, Zabudnutá vražda. Narodila sa 15. septembra 1890 v Torquay.