Plukovník Kaddáfí je najdlhšie vládnucim arabským politikom. V minulosti podporoval terorizmus a v krajine zaviedol tvrdý autoritársky režim. V posledných rokoch sa vzťahy medzi ním a Európskou úniou i USA zlepšili natoľko, že sa s ním stretol britský premiér Tony Blair, bývalý predseda Európskej komisie Romano Prodi alebo taliansky expremiér Silvio Berlusconi.
Fico od nástupu do funkcie navštívil Česko, Brusel, Írsko, Taliansko a Maďarsko. Do niektorých tradične spojeneckých krajín ako Nemecko, Británia, Francúzsko a USA má však ísť až po Líbyi. Europoslankyňa za Smer Monika Beňová by Fica radšej videla v Berlíne u kancelárky Merkelovej, ktorá prevzala predsedníctvo v Európskej únii.
Premiérova hovorkyňa Silvia Glendová povedala, že ide o návštevu na pozvanie líbyjskej strany.
Najchúlostivejšou otázkou medzi Líbyou a Európskou úniou je dnes osud piatich bulharských zdravotných sestier, ktoré majú popraviť za to, že podľa miestneho súdu zámerne nakazili 426 líbyjských detí vírusom HIV. Proti rozsudku ostro protestovala únia aj organizácie na ochranu ľudských práv.
Glendová povedala, že Fico sám od seba túto tému zrejme neotvorí. Ak sa dostane na stôl, podporí stanovisko únie, ktorá trest smrti odmieta.
Bulharský veľvyslanec na Slovensku Ognian Garkov pritom SME povedal, že traja najvyšší bulharskí ústavní činitelia koncom roka Fica listom požiadali o aktívnu podporu pri riešení tejto veci. Podľa Glendovej ide o list, ktorý dostali aj iní premiéri a Fico ho bude pri návšteve Tripolisu "zohľadňovať".