Napríklad Ružomberok zvýšil poplatok za komunálny a drobný stavebný odpad, a to o niekoľko halierov na osobu a deň. Levice zasa znížili daň za druhého a každého ďalšieho psa o polovicu. A Nováky oslobodili ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím od dane za psa a niektorých ich zamestnávateľov od dane z nehnuteľností.
Aj Lučenec zvýšil poplatok za komunálny odpad, a to o 10 halierov na osobu a deň. "Z globálneho hľadiska výška poplatku nepokrýva skutočné náklady a mesto dopláca na zber, odvoz a zneškodňovanie odpadov približne tri milióny korún," povedala hovorkyňa primátora Mária Šagátová.
Naproti tomu napríklad Snina nezmenila výšku miestnych daní ani poplatku za komunálny odpad. Vedúca finančného oddelenia mestského úradu Jana Rosičová povedala, že už aj v roku 2005, pre ktorý obce mohli po prvý raz ľubovoľne určiť výšku miestnych daní, "mesto ponechalo dane na úrovni predchádzajúceho roka".
Ešte v septembri prichádzalo do úvahy, že obce prídu o možnosť zdaňovať isté druhy pozemkov. Ministerstvo financií totiž navrhlo, aby predmetom dane z pozemkov prestali byť orná pôda, chmeľnice, vinice, ovocné sady, trvalé trávne porasty a lesné pozemky, na ktorých sú hospodárske lesy. Potom však návrh z rokovania vlády stiahlo a zatiaľ sa k nemu nevrátilo.
K jednej zmene však k 1. januáru došlo. Novelou zákona o miestnych daniach, ktorú parlament prijal ešte vo februári, sa od dane oslobodili pozemky a stavby škôl, Slovenskej akadémie vied, registrovaných cirkví a náboženských organizácií. Obce tak už nemôžu kalkulovať, koľko na zdanení takýchto objektov zarobia.
Združenie miest a obcí Slovenska to pokladá za nesystémový krok, ktorý zasiahol do daňovej pôsobnosti obcí a systému ich financovania. Obce totiž môžu kohokoľvek oslobodiť od dane, alebo mu ju znížiť. Toto oslobodenie nie je ani "systémovým riešením finančných problémov školstva", povedala pre SITA hovorkyňa združenia Oľga Gáfriková.
Čo treba urobiť do 31. januára
Obci alebo mestu zaplatiť
daň za psa, daň za predajné automaty, daň za nevýherné hracie prístroje. Daňovému úradu zaplatiť daň z motorových vozidiel.
Obci alebo mestu podať priznanie k dani z nehnuteľností, čiže z pozemkov, stavieb alebo bytov. Človeka, ktorý to urobil vlani, sa to však netýka, ak sa nezmenili "skutočnosti rozhodujúce na vyrubenie dane".
Daň za psa
Predmetom dane, čiže tým, čo sa zdaňuje, je pes starší ako 6 mesiacov, ktorého chová fyzická alebo právnická osoba. Nezdaňuje sa
pes chovaný na vedecké a výskumné účely, pes umiestnený v útulku pre zvieratá, pes so špeciálnym výcvikom, ktorého vlastní alebo používa občan s ťažkým zdravotným postihnutím. Daňovníkom, čiže tým, kto je povinný daň platiť, je človek, ktorý je
vlastníkom psa alebo držiteľom psa, ak sa nedá preukázať, kto ho vlastní. Daň za predajné automaty
Predmetom dane sú prístroje a automaty, ktoré za peniaze vydávajú nejaký tovar.
Daňovníkom je fyzická alebo právnická osoba, ktorá takéto automaty prevádzkuje.
Daň za nevýherné hracie prístroje
Predmetom dane sú hracie prístroje, ktoré sa spúšťajú alebo prevádzkujú za peniaze, pričom nevydávajú peňažnú výhru a sú v priestoroch prístupných verejnosti. Ide o
elektronické prístroje na počítačové hry, mechanické prístroje, elektronické prístroje, automaty a iné zariadenia na zábavné hry. Daňovníkom je fyzická alebo právnická osoba, ktorá takéto prístroje prevádzkuje.
Daň z motorových vozidiel
Predmetom dane je motorové vozidlo a prípojné vozidlo, ktoré je možné zaradiť do kategórie vozidiel M, N a O a používa sa na podnikanie.
Tým, kto je povinný daň platiť, je fyzická alebo právnická osoba alebo jej organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá vozidlo používa (na podnikanie).
Aj tú treba zaplatiť do 31. januára, alebo
ak celkovo činí viac ako 50-tisíc korún, v štyroch rovnakých splátkach, a to do 31. januára, 30. apríla, 31. júla a 31. októbra, alebo ak celkovo je viac ako 250-tisíc korún, v rovnakých mesačných splátkach, a to do posledného dňa každého kalendárneho mesiaca. Takzvaná cestná daň je "krajskou" daňou. Jej výšku, ako aj podmienky zdanenia, určujú samosprávne kraje a jej výnos je iba ich príjmom. Správu dane však stále vykonávajú daňové úrady. Zaplatiť ju treba na daňovom úrade príslušnom podľa miesta evidencie vozidla. Ak ide o vozidlo, ktoré nie je evidované na Slovensku, tak na úrade podľa miesta dočasného pobytu vozidla.
Priznanie k dani z nehnuteľností
Podať priznanie treba vtedy,
ak v minulom roku, 2006, občanovi vznikla daňová povinnosť, čiže stal sa napríklad vlastníkom nejakej nehnuteľnosti, alebo, ak sa zmenili skutočnosti rozhodujúce na vyrubenie dane, čiže ak sa od predchádzajúceho podania priznania zmenilo niečo podstatné. Napríklad - druh či výmera pozemku, - užívanie stavby, - výmera zastavanej plochy. Za takúto zmenu sa nepovažuje
zmena sadzieb dane, ktorú obec urobila, zmena oslobodenia od dane alebo daňovej úľavy, ktorú obec urobila, zmena vekovej hranice občanov, ktorú obec urobila, zmena hodnoty pôdy alebo pozemku, uplynutie lehôt na oslobodenie od dane, ktoré vyplýva zo zákona, takže priznanie podať netreba. Zato tí, ktorí si mienia po prvý raz nárokovať úľavu či oslobodenie od dane, priznanie podať musia.
Ak pozemok, stavba, byt alebo nebytový priestor v bytovom dome je v spoluvlastníctve viacerých osôb, priznanie podá každá takáto osoba, a to tak fyzická, ako aj právnická.
Ak sa spoluvlastníci dohodnú, priznanie podá ten, koho určili dohodou, pričom to obci alebo mestu musia písomne oznámiť pred uplynutím lehoty na podanie priznania.
Na manželov, ktorí nehnuteľnosť majú v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov, sa to nevzťahuje. V tomto prípade priznanie podáva jeden z manželov.
Platenie dane
Obec daň vyrubí do 15. mája. Vo všeobecne záväznom nariadení môže určiť, že daň, ktorá predstavuje menej ako 100 korún, nebude vyrubovať, ani vyberať.
Daň treba v zásade zaplatiť do 31. mája. Obec však môže určiť platenie v splátkach, pričom prvú z nich určí do 31. mája. V mnohých prípadoch druhú splátku treba urobiť do 31. júla a tretiu do 30. septembra a podobne.
Ako zistiť výšku dane
Ktoré dane obec vyberá, v akej výške a od koho, sa občania môžu dozvedieť z jej všeobecne záväzného nariadenia. Takže dozvedieť sa, čo treba zaplatiť, možno na obecnom (mestskom) úrade, respektíve z vývesnej tabule obce (mesta).
Ak obec má internetovú stránku, informácie sú pravdepodobne aj na nej. Získať ich možno aj z obecných (mestských) novín, rozhlasu alebo televízie. (joč)
FOTO SME - MIRKA CIBULKOVÁ