anislav Zvara.
Vo večerných hodinách ruská spoločnosť Transnefť oznámila, že obnovila dodávky do ropovodu Družba. Uviedla to agentúra ITAR–TASS na základe informácie z firmy.
Bielorusko by v prvej fáze malo uvoľniť len 80-tisíc ton ropy, ktoré podľa ruského prepravcu Transnefť v predchádzajúcich dňoch nelegálne odobralo. Na Slovensko by sa z uvoľneného množstva malo dostať približne 7-tisíc ton.
Obnovenie dodávok ešte nie je isté
Rusko a Bielorusko údajne našli kompromisné riešenie, smerujúce k obnoveniu vývozu ruskej ropy. Podmienky dohody však majú prezidenti oboch krajín predstaviť v piatok. „V priebehu rokovaní sa hovorilo o niekoľkých otázkach hospodárskej spolupráce medzi Ruskom a Bieloruskom vrátane otázok energetiky, ako sú problémy s tranzitom ruskej ropy cez územie Bieloruska,“ oznámila kancelária ruského prezidenta Vladimira Putina.
Napriek dočasnému výpadku dodávky ropy premiér Robert Fico „považuje Rusko naďalej za spoľahlivého partnera“. Úplné obnovenie dodávok ropy na Slovensko približne o 4 až 5 dní, ktoré avizoval minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek, nie je teda ešte isté.
V tomto období odčerpá Slovnaft približne 20 až 30-tisíc ton ropy zo štátnych rezerv. „Ak sa dodávky cez Družbu do konca týždňa obnovia, nepredpokladáme, že využijeme ropu zo štátnych rezerv, čo včera schválila vláda,“ povedala šéfka podnikovej komunikácie Slovnaftu Kristína Félová. Slovnaft dostal možnosť využiť štátne rezervy bezplatne. Podľa dohody má ropu štátu vrátiť najneskôr do piatich mesiacov.
O vyriešení rusko-bieloruského sporu informovali agentúry krátko po obede.
„Dostali sme túto informáciu už pred obedom, lebo sme mali svoje zdroje vo vyjednávacom tíme,“ povedal bez uvedenia bližších podrobností Jahnátek. Podľa ministra je Slovensko na podobné krátkodobé výpadky pripravené.
Vláda siahne k diverzifikácii
Ropná kríza podnietila vládu, aby urýchlila hľadanie alternatívnych dodávateľov i prepravných ciest. „V najbližších dňoch budem rokovať s predstaviteľmi Slovinska, Chorvátska a Srbska o možnostiach, ako sa zbaviť závislosti od dovozu ruskej ropy,“ povedal premiér Robert Fico.
Európska komisia navrhuje, aby sa v roku 2020 energia získaná z obnoviteľných zdrojov podieľala na celkovej spotrebe najmenej 20 percentami. Podiel biopalív by mal do roku 2020 dosiahnuť aspoň 10 percent.
Ceny ropy na svetových trhoch v reakcii na dohodu medzi Ruskom a Bieloruskom znova poklesli. Za jeden barel americkej ľahkej ropy sa platilo zhruba 54 dolárov. Ropa výrazne zlacnela už v utorok, ale po krachu rokovaní v Moskve obnovila svoj rast. Cena sa znižuje prevažne pre teplé počasie, a to najmä v Spojených štátoch.
Autor: TOMÁŠ HALÁN, čtk