NEW YORK, BRATISLAVA - Francúzsky denník La Tribune označil lanský rok športu za dopingový "annus horribilis". Aj tento sa začal štýlovo: tvrdou slovnou prestrelkou medzi šéfom Svetovej antidopingovej agentúry a jedným z top hriešnikov.
Kanaďan Dick Pound, ktorý stojí na čele WADA od jej zrodu pred siedmimi rokmi, je povolaním právnik, ale uživil by sa aj ako aforista či glosátor. Tvrdí, že s potrebou dopingu je to ako s pornografiou, viete, kedy ju prezeráte.
Webová stránka cyclismag.com mu udelila cenu za Frázu minulého roka. V auguste vypustil z úst jednu zo svojich perál: "Ak cyklistický rok 2006 korešponduje s čínskym kalendárnym rokom, tak to bude rok exkrementov."
Bolo krátko po Tour de France a potom, čo sa prevalilo, že jej celkový víťaz, Američan Floyd Landis, mal pozitívny dopingový test. Ako vôbec prvý vo viac ako storočnej histórii najslávnejších pretekov sveta.
Pound vraj trpí cyklofóbiou
Cyklisti sú presvedčení, že Pound trpí cyklofóbiou. "Čím rýchlejšie z funkcie odíde, tým pre nás lepšie," vyhlásil prezident Medzinárodnej cyklistickej federácie Pat McQuaid.
Tá chvíľa sa blíži, k výmene dôjde najneskôr v budúcom roku, ale zdá sa, že kanadského člena Medzinárodného olympijského výboru nahradí ako nominant vlád sveta Francúz: minister športu, olympijský šampión v šerme Jean-Francois Lamour. A McQuaid nedávno kritizoval aj francúzsky prístup k dopingu...
Zatiaľ však na poste hlavného apoštola čistoty športu pôsobí sebavedomý Pound, a ten si nedáva pred ústa servítku.
Krásna story, len či pravdivá
V minulých týždňoch sa s ním niekoľkokrát stretol Michael Sokolove, prispievateľ New York Times Magazine. V nedeľu v obsiahlom článku o Poundovi citoval aj jeho výroky o Landisovej zázračnej premene v 17. etape vlaňajšej Tour.
"Zaostával asi jedenásť minút a zrazu s herkulovským usilím sa štveral do kopcov ako keby na nejakom prekliatom Harley," ironizoval. "Veľkolepá story. Nádherná. Ale znie pridobre na to, aby bola aj pravdivá."
Američanovi zistili zvýšený pomer epitestosterónu a testosterónu. "S ním mohol obrať o panenstvo všetky dámy v okruhu 100 míl," pokračoval Pound v ironizovaní. "Ako sa vôbec dokázal posadiť na bicykel?"
Landis vyhlásil vojnu
Na Landisovu reakciu nebolo treba dlho čakať. Včera vo vyhlásení uverejnenom na svojej internetovej stránke obvinil antidopingového šéfa z nactiutŕhačstva. Pound podľa neho nerešpektuje prezumpciu neviny a vyslovuje "absurdnosti" a "predčasné rozsudky". Jeho komentáre "uprostred procesu, ktorý v záujme spravodlivosti vyžaduje dodržanie najvyšších etických zásad, ešte stupňujú dramatickosť problémov v systéme antidopingového hnutia".
Landis je presvedčený, že jeho úroveň testosterónu bola v norme. "Tento fakt je zrejmý každému, kto sa zaoberal rozborom laboratórnych dát", tvrdí.
Na základe dosiaľ známych informácií sa však Američan môže v obhajobe oprieť len o administratívnu chybu parížskeho laboratória, ktoré výsledku analýzy jeho B-vzorky moču (totožnému s výsledkom A-vzorky) priradilo kód, ktorý sa v jednej cifre líšil od pôvodného kódu.
Landis napriek tomu pred uzatvorením vlastného prípadu vyhlásil vojnu celému antidopingovému hnutiu: "Tour de France bola zbytočne poškvrnená nekompetentnosťou laboratória WADA a cyklisti, fanúšikovia a sponzori trpia rutinnou ignoranciou antidopingových laboratórií a agentúr k vlastným pravidlám bez ohľadu na férovosť alebo etiku."
Nazvite ma klamárom
Michael Sokolove v New York Times tvrdí, že Pound nie je typický Kanaďan, teda v prípade, že Kanaďanov pokladáme za málovravných. A nie je tiež veľmi advokátsky, dodáva. Na príkladoch ho usvedčuje zo zveličovania.
Nedávno vyhlásil, že tretina hráčov hokejovej NHL užíva zakázané látky. "To bola najvyššia cifra. Tak je to 20 percent. Dvadsaťpäť percent. Nazvite ma klamárom," cituje ho.
Pripomína, že Pound na soulskej olympiáde 1988 zastupoval pred lekárskou komisiou MOV najväčšieho dopingového hriešnika, šprintéra Bena Johnsona. Vtedy však v kanadskej výprave nebol jediný právnik, upozornil ho Pound, v minulosti skvelý plavec, finalista krauliarskej stovky na rímskej olympiáde 1960.
Amerika klame samu seba
Američanom Pound zjavne leží v žalúdku. Nielenže útočí na ich ikony športu, ale ustavične napáda aj prax boja proti dopingu v zámorských profiligách ("tikajúce bomby").
"Antiameričan? Ako ním môžem byť, keď ženu mám od Chicaga a tri z piatich mojich detí vyštudovali americké školy," bráni sa. Hneď však aj zaútočí: "Problém je v tom, že Amerika má zvláštnu schopnosť klamať samu seba."
Pound sa už asi nezmení. Takmer dve desaťročia bol finančným šéfom piatich kruhov. Hlavným bankárom MOV. Jeho príjmy viac než zdesaťnásobil. Hovorili mu "money man". Vytĺkol kapitál zo všetkého.
Bývalý šéf MOV Juan Antonio Samaranch ho ako svojho obľúbenca posielal do najtvrdších bojov. Keď prepukla korupčná aféra okolo voľby dejiska ZOH 2002, postavil ho na čelo vyšetrovacej komisie. Podľa Andrew Jenningsa, autora kritických kníh o MOV, Pound je "nekorumpovateľný", lebo "nie je šupák, je to trieda".
Z korupčnej aféry však nič nevytĺkol. Naopak, zhoreli v nej Poundove ambície stať sa Samaranchovým nástupcom. Keď prišli voľby, šéfvyšetrovateľ vypadol z kola ako prvý. Kolegovia mu spočítali, že im vyhodil kamarátov.
Post antidopingového šéfa dostal ako trafiku.
Aj z nej však odíde ako "zlý muž". Kto by miloval šéfpolicajta. Sebavedomého, navyše ironického a neraz aj arogantného.
FOTO