Nálety boli najmenej dva, prvý prišiel v pondelok. Pri ostreľovaní dediny Hajo, kde sa mali skrývať islamisti napojení na teroristickú sieť al-Káida, zahynuli aj civilisti. Miestni tvrdili, že zomrelo viac než 20 ľudí.
Američania vedia, že práve teraz majú dobrú šancu zlikvidovať dôležité chápadlo al-Káidy. Preto sa rozhodli udrieť, teroristi totiž v tejto chvíli svoju vojnu v Somálsku prehrávajú.
Cieľ: expert na výbušniny
Či je medzi mŕtvymi líder východoafrickej vetvy al-Káidy, na ktorého Američania dlhodobo poľujú, včera nebolo jasné. Abú Talhá al-Sudáni je považovaný za experta na výbušniny a podieľal sa na atentátoch na americké veľvyslanectvá v Keni a Tanzánii v roku 1998. Zahynulo pri nich vtedy 260 ľudí. Útok bol zameraný ešte aj na jeho pobočníka.
Vývoj občianskej vojny v chudobnej africkej krajine Američanom nahráva. Pasca by mohla sklapnúť. Islamisti, medzi ktorými sa pohybujú ľudia z al-Káidy, od decembra strácajú pozície a pred vládnymi somálskymi jednotkami, ktoré podporujú aj etiópske lietadlá a americké špionážne stíhačky, už nemajú kam unikať.
Na súši sú zatvorené hranice s Keňou i pre nich nepriateľskou Etiópiou. Americké plavidlá hliadkujú pri somálskom pobreží, kde majú zabrániť teroristom a ich spojencom uniknúť. Islamistom zostáva len oblasť hornatej kenskej hranice.
CIA už dlhšie platí miestnym vojenským vodcom, aby bojovali proti islamistom. O tom, že Somálsko je v tejto chvíli pre Američanov veľmi dôležité, svedčí, že z afganskej misie tam minulý týždeň odvolali lietadlovú loď USS so šesťdesiatimi lietadlami.
Prekliate Somálsko
Pri útoku Američania použili lietadlá AC-130, robustné stroje s mimoriadnou palebnou silou. Do ďalšej vojenskej akcie nasadili dva vrtuľníky.
Bola to prvá vojenská akcia Spojených štátov v Somálsku od ukončenia neúspešnej mierovej misie v deväťdesiatych rokoch. Američania v hlavnom meste Mogadišo pri pouličných bojoch s miestnymi milíciami stratili v roku 1993 dva vrtuľníky.
Zahynulo pri tom 18 amerických vojakov. Túto operáciu výborne zachytil aj film Čierny jastrab zostrelený. Američania sa potom v roku 1994 z Afriky radšej stiahli a Somálsko sa zaradilo medzi najväčšie neúspechy prezidenta Billa Clintona.
Prezident útok schválil
Nálet včera potvrdil aj somálsky prezident Abdullahi Yusuf Ahmed, ktorý vyhlásil, že Spojené štáty majú právo útočiť na ciele al-Káidy kdekoľvek na svete. „Snažia sa teroristov z al-Káidy vystopovať na celom svete a pondelkový útok bol súčasťou tohto úsilia,“ povedal prezident. BBC mala správy o štyroch civilných obetiach z dediny Hajo. „Usmrtili môjho štvorročného syna,“ povedal miestny obyvateľ Muhammad Mahmud Burale. Hovorca vlády bez spresnenia hovoril o mnohých obetiach.
Európska komisia včera uviedla, že americké vzdušné útoky na juhosomálske ciele neprispejú k nastoleniu trvalého mieru v tejto krajine. „Operácie tohto druhu nie sú z dlhodobého hľadiska užitočné,“ povedal hovorca komisie Amadeu Altafaj Tardio. Európa a Spojené štáty majú v otázke Somálska dlhodobo rozdielne názory. Po porážke islamistov má vláda podporovaná Američanmi šancu aspoň trochu upokojiť situáciu v krajine, kde proti sebe bežne bojovali chlapci od dvanástich rokov.