lavnej osobnosti popartu. Jeho diela z rokov 1975 až 1986 sú naozajstným Who’s Who osobností dobového šoubiznisu a umelého sveta glamouru.
Z exponátov, vystavených v zmodernizovanej časti najobľúbenejšieho rakúskeho múzea, nevidela zatiaľ svetlo sveta verejnosti viac ako polovica. Tridsaťpäť portrétov sa nachádzalo pod zámkou Nadácie Andyho Warhola pre vizuálne umenie v New Yorku, testamentárne založenej samotným umelcom ešte počas života.
Andy Warhol, ktorý sa narodil v roku 1928 ako najmladšie dieťa slovenských imigrantov v Pittsburghu, sám seba štylizoval na superstar a kráľa popartu. Svoju obchodnú značku Warhol spojil s mýtom amerického sna spoločenského vzostupu. Veličiny rockového sveta a hollywoodske hviezdy si podávali kľučku v jeho legendárnom štúdiu Factory, z ktorého sa už v 60. rokoch stalo jedno z najviac vychytených miest newyorskej umeleckej scény.
Nechať sa Warholom portrétovať bolo stopercentnou zárukou publicity a postupu na spoločenskom rebríčku. Túto okolnosť biznisumelec (ako seba samého Warhol nazval) skvele využil a premenil na lukratívny obchod. Začiatkom 70. rokov dielo vytvorené majstrovou rukou stálo každého portrétovaného rovnako – 25 000 dolárov.
Východiskovým materiálom Warholových portrétov hviezd bola v prvom rade ním spravená polaroidová fotografia, ktorú premietol na papier. Na ňom vyznačil šedou tuhou iba to, čo považoval za podstatné: kontúry tváre, odraz svetla a blesku kamery, emocionálny výraz zobrazeného. Takto vzniknuté kresby použil aj na reprodukčnú techniku farebnej sieťotlače, ktorá mu umožnila ich masové šírenie a pre popart typickú sériovosť.
Kolážam dominuje pestré zafarbenie, pripomínajúce farby detskej knižky: portrétované osoby Warhol zobrazil v rozličných farebných obrazových kontextoch, dávajúc im tak zakaždým inú auru. Portréty sú autentickými dielami oslavujúcimi jednotlivé hviezdy, do ktorých sa umelcovi podarilo vniesť zároveň aj jemnú paródiu. Hranica medzi portrétom a karikatúrou sa zdá plynulá.
Kurátor múzea Albertina Klaus Albrecht Schröder podčiarkuje Warholovu originalitu redukovaných kresieb: Nie osoba, ale jej fotografické zobrazenie je motívom kresby, ktorý Warhol spolu so svetelným odrazom, leskom a nepresnosťou ceruzkou obťahuje.
Výstavu Popstars bude možné vidieť až do 18. februára.
Autor: JANA SALGOVIC, Viedeň (Autorka je publicistka)