ký. „Nebral by som to tak, že by hrozila katastrofa,“ povedal. Bližšie informácie však nemal, lebo v Bielorusku sú v týchto dňoch pravoslávne Vianoce.
Severná trasa ropovodu Družba ide z Bieloruska cez Poľsko do Nemecka. Cez Slovensko vedie tzv. južná trasa, ktorá sa odkláňa v Bielorusku na Ukrajinu.
Dodávky ropy na severnej trase boli prerušené preto, lebo ruská strana odmietla Bielorusku platiť novo zavedené clo. Bielorusko si preto clo začalo vyberať v naturáliách - odčerpávaním ruskej ropy, ktorá mala tiecť ďalej na západ.
Rusko-bieloruskej ropnej krízy sa premiér Robert Fico neobáva: „Netreba sa obávať, že by bola kríza v tejto oblasti.“ Premiér sa odvoláva na zmluvy, ktoré má Slovensko podpísané s Ruskom.
Ropa k nám včera tiekla
Včera popoludní tiekla podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa Transpetrolu Štefana Czucza ropa slovenskou časťou ropovodu Družba v štandardnom režime. Dodal však, že očakáva krátkodobé prerušenia dodávok ropy na Slovensko.
Dlhodobý výpadok by situáciu vážne zdramatizoval. „Prerušenie prepravy cez južnej časť bieloruského ropovodu, ktorá zásobuje ropou aj Slovensko, by znamenalo výrazné ekonomické straty a v prípade dlhodobejšieho prerušenia by mohlo negatívne ovplyvniť aj celkovú bezpečnosť štátu“ povedal hlavný analytik Inštitútu pre energetickú bezpečnosť v Bruseli Lukasz Dziekonski.
Prerušenie dodávok severnou trasou zatiaľ neohrozuje ani slovenskú rafinériu Slovnaft. „Dodávky ropy sú v súčasnosti plynulé a v dostatočnom objeme. Nemáme avizované žiadne problémy,“ povedala vedúca komunikačného oddelenia rafinérie Kristína Félová. Dodala, že rafinéria je v kontakte s rezortom hospodárstva, so Správou Štátnych hmotných rezerv, ako aj s Transpetrolom a situáciu monitoruje.
Podľa Rakovského aj tento problém s dodávkami zvyšuje význam diverzifikácie energetických zdrojov. „Diverzifikácia nie je len slovo, ale nevyhnutnosť. Vďaka nej by stratili na váhe práve takéto problémy s dodávkami surovín,“ povedal. V súčasnosti aj v Európskej únii panuje presvedčenie, že je príliš závislá od dodávok ropy a zemného plynu z Ruska.
Ministerstvo hospodárstva kontaktovalo príslušné miesta v Bielorusku i v Rusku. „Minister hospodárstva dostal od oslovených ubezpečenie, že dodávky ropy na Slovensko pokračovali aj po odstávke severnej vetvy ropovodu v dohodnutom harmonograme,“ povedal hovorca rezortu hospodárstva Branislav Zvara. Krátkodobý nedeľný výpadok bol podľa Zvaru spôsobený technickými problémami.
Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek sa včera o probléme rozprával aj s eurokomisárom pre energetiku Andrisom Piebalgsom. „Informoval eurokomisára o krokoch, ktoré slovenská strana podnikala,“ povedal Zvara.
Bielorusko odoberalo ropu
Prevádzkovateľ ruskej časti Družby Transnefť včera informoval aj o tom, že Bielorusko nelegálne odoberalo ropu, ktorú Rusko prepravuje cez severnú vetvu Družby do západnej Európy. „Od 6. januára Bielorusko jednostranne a bez toho, aby niekoho upozornilo, začalo nelegálne odoberať ropu z ropovodu Družba, ktorý je výhradne určený na prepravu ropy klientom do západnej Európy,“ povedal šéf Transnefti Semjon Vainštok pre spravodajskú agentúru RIA Novosti. Vainštok tvrdí, že Bielorusko takto odobralo od soboty do pondelka 79tisíc ton ropy.
Transnefť včera znížila a neskôr úplne zastavila vývoz ropy do Bieloruska, a teda aj do Poľska a Nemecka. Pripustil to viceprezident spoločnosti Sergej Grigorijev.
Rusko-bieloruské strategické spojenectvo dostalo po plynovej kríze ďalšie trhliny po tom, ako sa Moskva rozhodla zaviesť vývozné clo na ropu, ktorá sa doteraz Minsku ako najtesnejšiemu spojencovi vyvážala bez neho.
Bieloruský prezident Alexander Lukašenko, ktorého Washington pokladá za posledného diktátora v Európe, odpovedal na nátlak Moskvy zavedením poplatkov na ruskú ropu prepravovanú cez bieloruského územie do západnej Európy.
Autor: ik