Z eurofondov čerpáme stále málo peňazí

BRATISLAVA - Čerpanie eurofondov sa rozbehlo. Stále sme však ďaleko od optimálneho stavu. Ku koncu minulého roka Slovensko získalo z eurofondov iba 35 percent z toho, na čo má nárok. V polovici roka to bolo zhruba 20 percent.

Na Slovensko by v rokoch 2007 až 2013 malo prísť z eurofondov vyše 400 miliárd korún. Najviac pritom má ísť na výstavbu cestnej infraštruktúry.Na Slovensko by v rokoch 2007 až 2013 malo prísť z eurofondov vyše 400 miliárd korún. Najviac pritom má ísť na výstavbu cestnej infraštruktúry. (Zdroj: (ľja))

Podľa dostupných údajov sme získali z Európskej únie v rokoch 2004 až 2006 zhruba 39 miliárd korún, teda približne o štyri miliardy viac ako štát zaplatil príspevky do spoločného rozpočtu únie. „Pôvodne sme mali byť v pluse až 32 miliárd,“ povedal analytik Konzervatívneho inštitútu Dušan Sloboda.

Riaditeľ sekcie stratégie a rozvoja regiónov na ministerstve výstavby Ján Rudolf v pomalšom čerpaní eurofondov problém nevidí. „Nepovažujem to za slabé. Projekty sa nedávno len rozbiehali, a ľudia sa s tým potrebovali oboznámiť. Reálne sa začalo čerpať až v polovici roka 2005,“ povedal. Odhaduje, že tento rok čerpanie stúpne na 70 percent.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Aj bývalý podpredseda vlády, ktorý mal na starosti eurofondy, Pál Csáky si myslí, že sa to zlepší. „Čerpanie zazmluvnené 2006 bude v pohode, len treba dať pozor, aby peniaze boli použité v súlade so zmluvami.“ Peniaze z eurofondov, na ktoré sa uzatvorili vlani zmluvy, možno čerpať podľa pravidiel únie ešte ďalšie dva roky. Csáky sa však „obáva, že vláda podceňuje, že z únie budeme môcť v rokoch 2007 až 2013 získať až trikrát viac ako doteraz“. Nepáči sa mu, že vláda na mnohých ministerstvách vymenila ľudí, ktorí mali na starosti práve eurofondy. „Povyhadzovali ich a dosadili vlastných, čo môže narušiť zabezpečovanie odbornej kontinuity,“ povedal.

Podpredseda vlády Dušan Čaplovič odkazuje Csákymu, že sa nemusí zbytočne obávať. „Vytvorili sme dobré predpoklady na čerpanie európskych peňazí,“ povedal Čaplovič. Tvrdí, že čerpanie bolo za predošlej vlády slabé. „Bolo minimálne a my sme to museli doháňať,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Exminister financií a poslanec SDKÚ Ivan Mikloš sa obáva, že „zo strednodobého hľadiska sa efektívnosť čerpania fondov môže zhoršiť, keďže kompetentnosť tejto vlády, ale aj vôľa riešiť tieto veci a klásť na ne dôraz je nedostatočná“.

„Je to planý poplach, už po voľbách Mikloš vykresľoval množstvo katastrofických scenárov a nepotvrdilo sa to,“ zareagoval Čaplovič. Tvrdí, že eurofondy sú prioritou vlády. „Každý týždeň robíme nekompromisnú kontrolu čerpania štrukturálnych fondov,“ povedal vicepremiér.

Únia nám priniesla viac výhod ako nevýhod

BRATISLAVA - Slovensko dostalo v posledných troch rokoch z únie viac peňazí, ako do Bruselu odviedlo.

Analytik Konzervatívneho inštitútu Dušan Sloboda si však myslí, že „z pohľadu verejných financií znamenal vstup do únie pre Slovensko zatiaľ skôr záťaž“.

SkryťVypnúť reklamu

Štát musí podľa neho vynakladať miliardy slovenských korún na zabezpečenie súladu právneho prostredia so štandardami únie.

„Aj keby finančná pozícia Slovenska bola neutrálna, nedajú sa z toho vyvodzovať žiadne ďalekosiahle závery, lebo nepriame efekty z členstva v únii, spočívajúce napríklad v rýchlejšom ekonomickom raste, či nižších obchodných bariérach sú nepopierateľné a oveľa väčšie ako tie, ktoré máme z eurofondov,“ povedal bývalý minister financií a poslanec SDKÚ Ivan Mikloš.

Ekonómka Slovenskej sporiteľne Mária Valachyová povedala, že členstvo v únii nám prinieslo viac výhod ako nevýhod. „Okrem iného sa zvýšila sa dôveryhodnosť krajiny v zahraničí ako miesta na podnikanie, čo viedlo k vyššiemu prílevu zahraničných investícií,“ povedala Valachyová.

SkryťVypnúť reklamu

Ekonomické prínosy z členstva v únii nespochybňuje ani euroskeptické KDH. „Tie sú zjavné, my sa len obávame, že budú tlaky, aby sa harmonizovali aj iné oblasti, ako sú nepriame dane alebo menová politika. Náš euroskepticizmus spočíva v tom, že sa bude zasahovať aj do vecí, ktoré nemajú s integráciou nič spoločné, ale sú výrazom charakteru krajiny, ako kultúra, etika, morálka,“ povedal poslanec KDH Július Brocka.

(ľja)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 722
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 522
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 535
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 521
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 471
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 039
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 198
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu