Vysoký záujem prekvapil aj autora nápadu, organizátora pravidelných prehliadok, učiteľa, prekladateľa, spisovateľa a turistického sprievodcu Milana Kolcuna.
Účastníci piatich slovenských a jedného maďarského turnusu si prezreli najvýznamnejšie židovské pamiatky, okrem iného aj ortodoxnú synagógu na Puškinovej ulici, ktorú momentálne rekonštruujú, či rituálny kúpeľ mikve.
Počas šiestich zastavení v bývalej židovskej štvrti sa oboznámili s históriou židovstva v meste, osobnosťami, zvykmi a kultúrou obyvateľov, z ktorých väčšina skončila v druhej svetovej vojne v táboroch smrti. V júni 1944 vypravili z Košíc štyri transporty s 15 707 židmi. Holocaust prežilo len asi šesťsto.
„Počas prvej republiky bola v Košiciach jedna z najväčších židovských komunít v Československu. Židia v dejinách mesta zohrali mimoriadne významnú úlohu. Našou snahou je demystifikovať židovstvo, ktoré bolo desaťročia zahaľované tajomstvom. Azda to ľudí najviac láka,“ myslí si Kolcun.
Učiteľ španielčiny organizuje výlety do minulosti Košíc v spolupráci s Mestským informačným centrom od októbra 2005. „Snažím sa vyberať stále nové, atraktívne, málo známe témy a ľuďom ukázať miesta, ktoré sú pre väčšinu z nich nedostupné. Keďže o tému židovstva bol mimoriadne veľký záujem, rozhodli sme sa ju zopakovať,“ povedal Kolcun.
Vo februári sa Košičania môžu oboznámiť s dejinami vinárstva a pivovarníctva, témou jubilejnej 30. prehliadky v marci budú funkcionalistické Košice.
Autor: sen