Na mestských zastupiteľstvách na to viackrát upozorňoval hlavný kontrolór mesta, preukázala to aj kontrola Najvyššieho kontrolného úradu, ktorá sa uskutočnila v druhej polovici roka 2006.
Súčasný viceprimátor Ľubomír Cibere hovorí, že nové vedenie mesta „využije všetky právne prostriedky, aby pohľadávky vymohlo“.
Riaditeľ expozitúry NKÚ Vladimír Tóth vysvetlil, že sa zamerali na kontrolu spôsobu vyrubovania a vymáhania miestnych daní, predovšetkým na daň z nehnuteľností za rok 2005. Nedostatky sa týkali nesprávneho doručovania platobných výmerov, ako aj rozhodnutí. Okrem toho mesto nevyrubovalo pokuty nepodnikateľom, ktorí nepodali daňové priznanie aj napriek tomu, „že vo výzve boli poučení, že ak priznanie nepodajú, pokutu im uloží“.
Nesprávne postupovalo pri určení dane, niektoré vyrubilo po zákonom stanovenej lehote. Až v 24 prípadoch nevyrubilo sankčný úrok z oneskorene uhradenej daňovej povinnosti.
Podľa Tótha pre tieto nedostatky „existuje nebezpečenstvo vzniku súdnych konaní a prieťahov“.
NKÚ zistil aj to, že často nezačalo daňové exekučné konanie na majetok daňových dlžníkov, hoci „existoval exekučný titul a majetok, na ktorý mohol uplatniť výkon exekúcie“.
Mesto Trebišov ho podľa Tótha mohlo začať vydaním rozhodnutia o jeho začatí či návrhom na vykonanie exekúcie u súdneho exekútora, čo neurobilo až v 14 prípadoch.
Na nedostatočný výber daní a vysoký stav pohľadávok mesta voči neplatičom upozornil v správe o plnení rozpočtu za prvý polrok 2006 hlavný ekonóm mesta.
Podľa správy právnické osoby dlhujú mestu na dani z nehnuteľností takmer 23 a fyzické osoby takmer osem miliónov korún.
Ďalšie pohľadávky má mesto za nebytové priestory (asi 4 milióny), káblovú televíziu, odvoz odpadu (viac ako 15 miliónov korún) či daň za psa (viac ako 600-tisíc korún). Nevymožené pohľadávky mesta tak ku koncu júna 2006 predstavovali viac ako 53 miliónov korún.
Hlavný kontrolór mesta Michal Girman priznáva, že na nedostatočné vymáhanie daní a pohľadávok na zastupiteľstvách upozorňoval viackrát.
Mnohé pohľadávky podľa jeho slov pochádzajú z predchádzajúcich rokov – vymôcť niektoré je už nereálne.
NKÚ na základe kontroly navrhuje zriadiť exekučné oddelenia okrem krajských aj vo vybraných okresných mestách na zabezpečenie operatívneho, plynulého a najmä vyššieho výberu daňových, ako aj nedaňových príjmov.