ní vánoční reklamu. A krásnou: umělý sníh, falešní soby a potom nějaká ta vábnička pro nové zákazníky. Jenomže my jsme řekly NE...“
Vodafone navyše konkurentom na ich bilbordoch, svetelných paneloch a telefónnych búdkach nasadil parohy, čím ich demaskoval ako „falošné soby“, čo ponúkajú falošné predvianočné sľuby.
Súčasťou kampane bolo ospravedlnenie sa šéfa Vodafone konkurencii. Vraj išlo iba o mikulášsky žartík. Komu - okrem konkurencie - by sa takáto odvážna a vtipná reklama nepáčila?
Ironický televízny šot a guerillová kampaň v centre Prahy či Brna vyvolali lavínu záujmu o predmety spojené s touto reklamou (plagáty, nálepky, sobie parohy, vesta, ktorú má v reklame Čtvrtníček na sebe, ba dokonca i o samotné psíky čivava). No, ešte pozoruhodnejšie je, že reklama sa stala predmetom vírusového marketingu. Česi začali parafrázovať Čtvrtníčka i čivavy aj v iných súvislostiach.
Falošný sob sa dostal do komiksov a anekdot, v rôznych podobách sa objavil ako tapeta na mobilných telefónoch či počítačoch. Čtvrtníčkova etuda bola parafrázovaná nielen na stužkových, ale aj v priamom televíznom vysielaní Česko hľadá SuperStar. Na internete sa objavili „inzeráty“ s titulkom „Mohli jsme pro vás sestavit normální vládu. A krásnou... Ale my jme řekli NE!“ a mnoho ďalších.
Výsledok? Popri „mínusových bodoch“ (konkurencia hrozí žalobami, internetová reklama, v ktorej sú do Čtvrtníčkových úst vložené slová o slabom pokrytí územia signálom Vodafone a pod.) sú tu minimálne dve dôležité aktíva, ktoré Vodafone reklamou získal. Operátorovi sa počas kampane podarilo zvýšiť tržby o 24 percent a – čo je podľa mňa z dlhodobého hľadiska ešte dôležitejšie – podarilo sa mu získať srdcia zákazníkov.
![]() |
Autor: MARIAN TIMORACKÝ, marketingový konzultant