O laureátovi ceny rozhodlo dolnosaské mesto Goslar a tamojší Spolok na podporu moderného umenia. Porota ocenila Barneyho ako „jedného z najväčších symbolistov uplynulých 50 rokov, ktorý sa stal známy umeleckými prácami na tému hraníc medzi pohlaviami“. Víťaz si cenu prevezme 6. októbra.
Barney, ktorý sa narodil 25. marca 1967, je autorom veľkého množstva videí, sôch, kresieb a multimediálnych projektov. Vo svojich dielach spracúva témy z biológie, sexuality, dejín, zo športu a z medicíny, ktoré čiastočne súvisia s legendárnymi postavami z mytológie. Preslávil sa najmä výpravným multimediálnym cyklom Cremaster. Žije a pracuje v New Yorku, so svojou partnerkou, známou speváčkou Björk. Spolu urobili film Drawing Restraint 9, ktorý bol uvedený aj v rámci filmového festivalu v Bratislave.
Ocenenie sa odovzdáva každý rok od roku 1975. Za svoje medzinárodné renomé vďačí Cisársky prsteň veľkému množstvu osobností z celého sveta, ktoré ho už dostali, a porote, zloženej z renomovaných znalcov moderného umenia.
Samotný prsteň je pozlátený akvamarín, ktorý má v očku zospodu vygravírovanú pečať cisára Heinricha IV. Prsteň navrhol zlatník Hadfried Rinke, ktorý ho každý rok aj zhotoví. Prvým nositeľom goslarského Cisárskeho prsteňa bol Henry Moore, najvýznamnejší anglický sochár 20. storočia. V zozname ocenených možno nájsť také zvučné mená, ako sú napríklad Max Ernst, Joseph Beuys, Nam June Paik, Roman Opalka, Katharina Sieverdingová, Robert Longo a ďalší.