Americký Kongres prebrali včera do rúk demokrati, ktorí stoja v opozícii proti prezidentovi Georgeovi Bushovi. Úvodný deň sprevádzalo niekoľko historických udalostí. Šéfkou Snemovne reprezentantov sa stala prvýkrát žena, demokratka Nancy Pelosiová a v snemovni bude aj prvý moslim.
Pelosiová dala jasne najavo, že prichádza nová éra. "Dnes zmeníme smerovanie našej krajiny," povedala.
Jedným zo zaujímavých problémov posledných dní bolo, či bude kongresman Keith Ellison prisahať na Bibliu alebo na Korán. Ellison napokon našiel elegantné riešenie. Požiadal knižnicu Kongresu, aby mu zapožičala historický výtlačok Koránu, ktorý patril do zbierky tretieho amerického prezidenta a hlavného autora Deklarácie nezávislosti Thomasa Jeffersona.
Kongresmani síce skladajú prísahu spoločne a bez kníh, no Biblia je tradičnou súčasťou neoficiálnych prísah, ktoré kongresmani absolvujú následne.
Prezident Bush je prvýkrát za šesť rokov svojej vlády v situácii, keď bude čeliť opozičnému parlamentu.