BRATISLAVA - Aj keď nemocničných lôžok na Slovensku i v Česku ubúda, v prepočte na počet obyvateľov je ich stále viac, ako je priemer v Európskej únii. Štúdiu o "trendoch vývoja zdravotníckych dát", z ktorej to vyplýva, ešte pred Vianocami zverejnil český ústav zdravotníckych informácií a štatistiky.
Kým v roku 1991 na 10-tisíc obyvateľov Slovenska pripadalo 76 lôžok akútnej starostlivosti, v roku 2004 to bolo o 15 menej. Aj tak to však bolo o deväť viac, ako v tom čase predstavoval priemer Európskej únie, ktorý bol 52 akútnych lôžok na 10-tisíc obyvateľov.
Na 10-tisíc obyvateľov Česka na konci roka 2004 pripadalo 62 lôžok, čiže oproti Slovensku o jedno viac.
"Vybavenosť lôžkami v oboch republikách výrazne prevyšuje priemerné hodnoty únie, svoju rolu tu však hrá i dosiaľ nedostatočné rozšírenie a využívanie služieb domácej zdravotnej starostlivosti," píšu v štúdii jej autori.
"Áno, na Slovensku máme priveľa nemocničných lôžok, ktoré nie sú dostatočne využívané. Tieto nadbytočné kapacity na seba fixujú vysoké náklady, ktoré spôsobujú nedostatok investícií v zdravotníctve a nízke platové ohodnotenie zdravotníkov," tvrdí Tomáš Szalay z Health Policy Institute, niekdajší člen tímu predchádzajúceho ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca.
Ani terajšie vedenie ministerstva nadbytok nemocničných lôžok nepopiera. "Je to dôsledkom toho, že za uplynulých osem rokov sa o sieť zdravotníckych zariadení vedenie ministerstva seriózne nezaujímalo a ani nemalo snahu zmapovať reálne údaje o sieti," povedala hovorkyňa ministra Silvia Balázsiková.
Riaditeľ Fakultnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Jaroslav Šajty povedal, že 1616 lôžok, ktoré nemocnica má, "zodpovedá momentálnej potrebe v našom regióne." Ak sa však má počet lôžok znížiť či zvýšiť, vedia sa prispôsobiť.
Zdravotnícka štatistika
Od roku 1994 do roku 2004 sa na Slovensku zvýšil počet praktických lekárov primárnej starostlivosti o 17,9 %. Najviac pribudlo praktických ženských lekárov - gynekológov. Kým v roku 1994 na jedného pripadalo 7109 žien, v roku 2004 "iba" 5288.
Počet obyvateľov pripadajúcich na jedného lekára je na Slovensku vo všetkých prípadoch (starostlivosť o dospelých, deti a dorast, o ženy a stomatologická starostlivosť) mierne vyšší ako v Česku. Vyššia je aj návštevnosť ambulantných lekárov, píše sa v štúdii.
Priemerná dĺžka hospitalizácie v Česku i na Slovensku od začiatku 90. rokov výrazne klesla (približne o 5 dní), stále však takmer o jeden deň prevyšuje priemer EÚ. V súčasnosti v oboch krajinách pacient na akútnom lôžku leží o niečo dlhšie ako 8 dní.
Zdroj: Trendy vývoje zdravotnických dat v SR a ČR v letech 1994 - 2004. Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR. (joč)