m rozdielnej ceny stočného v roku 2006.
Kubík pitnej vody stojí v priemere 29,19 koruny a cena za odvedenie a čistenie odpadovej vody (stočné) vyjde na 25,12 koruny za meter kubický. Za vodné aj stočné spolu teda zaplatíme priemerne 54,31 koruny za kubík.
V roku 2007 sú ceny vodného a stočného po prvý raz jednotné pre domácnosti aj pre ostatných odberateľov. „Odrážajú tak skutočné oprávnené náklady a primeraný zisk bez krížových dotácií v cenách medzi jednotlivými skupinami odberateľov,“ vyhlásil regulačný úrad.
Úrad znížil vodárňam zisky
Pri cenách vodného boli krížové dotácie odstránené už vlani, tento rok sa tak stane aj pri stočnom. Preto domácnostiam, ktoré mali v minulosti nižšiu cenu, klesla cena stočného iba o 4,1 percenta, kým ostatným odberateľom až o 8,7 percenta. Cena vodného klesla všetkým rovnako o 4,2 percenta.
Regulačný úrad tvrdí, že znížiť ceny vody sa mu podarilo väčšími obmedzeniami nákladov spoločností oproti minulosti. „Boli to jednak obmedzenia v štruktúre a rozsahu plánovaných oprávnených nákladov, ale najmä významné zníženie maximálneho povoleného zisku, a to cez koeficient obmedzenia zisku,“ povedala riaditeľka odboru regulácie vodárenstva Jana Belicová. Úrad podľa nej napríklad znížil niektorým spoločnostiam odpisy majetku.
Ďalším faktorom, ktorý ovplyvnil ceny vodného a stočného, boli podľa nej korekcie nákladov z roku 2005. Tie sa robia preto, lebo pri výpočte a stanovovaní cien pre daný rok sa vždy vychádza len z plánovaných údajov.
„Rozdiel medzi plánovanými a skutočnými nákladmi sa negatívne alebo pozitívne premietne do cien s dvojročným posunom,“ povedala.
Korekcie z roku 2005 umožnili regulátorovi znížiť vodárenským spoločnostiam ich oprávnené náklady v roku 2007. „Korekcia môže spôsobiť aj štyri koruny na výslednej cene vody.“ Najviac, o 10 percent, sa cena vody znížila v Bratislavskej vodárenskej spoločnosti. Potom v Trnavskej vodárenskej spoločnosti o 6 percent.
Niektorým spoločnostiam, napríklad oravskej a liptovskej vodárni, však úrad naopak uznal nárast cien. Dôvodom boli končiace sa investície týchto vodární v oblasti odvádzania a čistenia odpadových vôd financovaných z predvstupového fondu EÚ.
Podľa hovorcu úradu Miroslava Luptáka máme na Slovensku porovnateľné ceny ako v susednej Českej republike.
„Treba si však uvedomiť, že majú pri vodnom a stočnom nižšie DPH. Keby bolo aj na Slovensku DPH 5 percent, cenu vody by sme mali nižšiu o 10 korún,“ povedal Lupták.