slimského a židovského vyznania, ktorým ich náboženstvo bravčové zakazuje.
Nejde o premiéru. Bravčovú polievku organizácia ponúkala v Paríži už predvlani a podobné akcie sa uskutočnili aj v niektorých ďalších francúzskych mestách, napríklad v Štrasburgu alebo v Nice. Tam koncom minulého roku asociácia s názvom Solidarita rozdala vybraným bezdomovcom aj niekoľko stanov.
Novinkou je, že parížska prefektúra terajšiu akciu pôvodne zakázala, ale správny súd zákaz zrušil. Zdôvodnil to tým, že rozdávanie polievky nenarúša verejný poriadok a že organizátori dajú polievku každému, kto o ňu požiada. Prefektúru odsúdili na zaplatenie súdnych výloh.
„Justícia zhltla bravčovú polievku. Krajná pravica triumfuje,“ komentoval to jeden denník. Parížsky starosta Bertrand Delanoe vyslovil želanie, aby sa prefektúra proti rozhodnutiu súdu odvolala.
Organizácia Solidarita Francúzov je spätá s Národným republikánskym hnutím, ktoré vzniklo pred niekoľkými rokmi odtrhnutím od Národnej fronty, ale ktorého predseda Bruno Mégret sa nedávno s vodcom Národnej fronty Jeanom-Marie Le Penom znovu zmieril. Obe krajne pravicové strany kladú dôraz na národ, myslia tým čisto francúzsky, bez cudzích prímesí, a požadujú zastavenie prisťahovalectva. Le Pen už bol niekoľkokrát súdený pre rasistické výroky.
Aktivisti organizácie tvrdia, že bravčové je oddávna súčasťou francúzskej kuchyne a pripomínajú, že je najlacnejšie, čo dobročinné spolky bez štátnej podpory musia brať do úvahy, a uvádzajú, že nikto nebráni moslimským a židovským spolkom, aby pomáhali podľa svojho uváženia svojim ľuďom, ak to potrebujú. Na adresu židov si neodpustili poznámku „za predpokladu, že chudobní židia existujú“.
„Slobodu pre našu bravčovú polievku. Ak dnes nebudeme reagovať, zajtra nám zakážu croissanty (rohlíčky) s odôvodnením, že sú rasistické, pretože symbolizujú európske víťazstvo nad moslimskými vojskami pri Viedni v roku 1683,“ tvrdí táto organizácia. Zdôrazňuje tiež, že prípadné zákazy distribúcie takejto polievky odporujú proklamovanému laickému charakteru Francúzskej republiky.
Autor: PAVEL ZAVADIL, Paríž