oškodila jednotlivé firmy v hospodárskej súťaži. „Slovnaft účtoval Shellu za odobratý benzín vyššiu cenu ako spoločnosti OMV. Tým došlo k diskriminácií odberateľov, čo ich môže znevýhodniť v hospodárskej súťaži,“ povedala hovorkyňa úradu Alexandra Bernáthová. Diskriminácie sa Slovnaft mal dopustiť aj pri veľkoobchodnom predaji nafty. Aj v tomto prípade poskytovanie rabatov bolo nastavené diskriminačne a znevýhodňovalo niektorých odberateľov, tvrdí úrad.
Slovnaft nesúhlasí s jeho rozhodnutím a v 15-dňovej lehote sa odvolá,“ povedala vedúca podnikovej komunikácie firmy Kristína Félová.
Iniciátorom šetrenia bol úrad
Spoločnosť Shell nebola iniciátorom skúmania obchodných praktík Slovnaftu. „V minulom roku sme boli zo strany úradu priamo vyzvaní, aby sme v rámci začatia šetrenia poskytli vybrané obchodné informácie,“ povedal hovorca Shellu pre Česko a Slovensko Petr Šindler. Slovnaft sa bráni tým, že Shell odoberal benzín, na výrobu ktorého musel dokúpiť špeciálne aditivačné zariadenie. „Vybudovaním tohto zariadenia vznikli náklady, ktoré boli z pochopiteľných dôvodov premietnuté do nižšieho rabatu pre Shell,“ povedala Félová. Rafinéria pridáva vybrané aditíva do palív pre Shell na základe uzatvorenej zmluvy. Za túto službu však Shell platí rafinérii riadny poplatok. „Slovnaft však nepredložil žiadne dôkazy, ktoré by potvrdili skutočnosť, že investícia do aditivačných zariadení mala vplyv na výšku poskytnutých rabatov,“ povedala pracovníčka Protimonopolného úradu Lucia Semančínová. Ani samotná spoločnosť Shell nevedela o tom, že výška jej rabatov je týmto faktorom ovplyvnená. Slovnaft však stále tvrdí, že jeho rabatová politika je v súlade s trhovými princípmi.
Ceny benzínu sú v poriadku
Pritom nejde o prvý prípad diskriminačného správania rafinérie. Ešte v roku 2001 neumožnil Slovnaft odoberať svojmu zákazníkovi lacnejšiu naftu priamo zo svojho podniku, ale až zo závodu v Hornom Hričove, a to za vyššiu cenu. Pokuta však nebola udelená, lebo v čase vydania rozhodnutia úradu uplynula zákonná lehota na jej uloženie.
Úrad zároveň potvrdil primeranosť cien rafinérie. Tie kopírujú vývoj na medzinárodných trhoch s ropou. Slovnaft je presvedčený, že aj vďaka tomuto stanovisku úradu sa posilní argumentácia spoločnosti proti rozhodnutiu ministerstva financií z roku 2005. Vtedy bola Slovnaftu za jeho cenovú politiku udelená pokuta vo výške 1,35 miliardy korún.
Slovnaft si podľa ministerstva neoprávnene zahŕňal náklady a neprimeraný zisk do ceny pohonných látok. Firma tým zneužila svoje dominantné postavenie na slovenskom trhu neodôvodnene vysokými cenami. Spor v súčasnosti rieši Najvyšší súd.
Zneužitie dominantného postavenia
Cieľom ochrany hospodárskej súťaže je dohliadať na trhy, na ktorých pôsobia dominantné subjekty, aby nezneužívali svoje dominantné postavenie. Podnikateľské subjekty, ktoré vďaka svojej veľkosti môžu významným spôsobom ovplyvňovať trh, majú tendenciu využívať tento vplyv na zlikvidovanie existujúcej alebo možnej konkurencie.
Právny poriadok Slovenskej republiky nezakazuje podnikateľom nadobudnúť na trhu dominantné postavenie. Podnikatelia sa prirodzene snažia „dobyť trh“ cez zvyšovanie efektívnosti, inováciami, zlepšovaním kvality a znižovaním cien v porovnaní s konkurenciou. Ale podnikatelia nesmú svoje dominantné postavenie zneužívať, a tak obmedzovať konkurenčný tlak a sťažovať vstup na trh novým konkurentom.
Zdroj: PMÚ SR