Teda najmä v reštauráciách, baroch a diskotékach. Majiteľov, ktorí dodržiavanie zákona nezabezpečia, čaká prísny trest: pokuta až 5-tisíc litov (okolo 40-tisíc slovenských korún).
S príchodom nového roku platí nový zákon obmedzujúci fajčenie aj v Belgicku. Menej prísnu normu požadujúcu oddelenie fajčiarskych a nefajčiarskych zón od 1. januára zaviedli aj v Rakúsku, ktoré patrí medzi krajiny so silnou fajčiarskou tradíciou.
Podobné zákony platia aj v niektorých austrálskych a amerických mestách. Proticigaretový trend sa vzmáha najmä v Európe, kde začína byť zákaz fajčenia v reštauráciách normou.
Cigaretu si už nemôžete zapáliť v baroch v Írsku, Taliansku, Švédsku, Nórsku a na Malte. Začiatkom leta značka s preškrtnutou cigaretou pribudne aj v celej Veľkej Británii vrátane Severného Írska. V Škótsku zákaz už platí od minulého roka. O rok sa chystajú „vyvetrať“ aj vo Francúzsku. Protifajčiarska lobby vo Veľkej Británii podľa BBC odhaduje, že za rok po zákaze by mohlo s cigaretami skončiť okolo 700-tisíc fajčiarov.
Klesajúci počet fajčiarov sa prejavil v krajinách, kde zákaz fajčenia platí dávnejšie. Napríklad v Írsku, ktoré antifajčiarsku kampaň začalo uplatňovať ako prvé v roku 2004 už rok po zákaze fajčenia prestalo s týmto nezdravým zlozvykom okolo 7–tisíc ľudí a predaj cigariet klesol o osem percent. Obavy z odlivu zákazníkov v reštauráciách sa nepotvrdili.
Podobnému zákonu sa pritom nevzpiera ani zvyšok Európy. Podľa prieskumu Eurobarometru z minulého roku so zákazom fajčenia na verejných priestranstvá nemajú problém štyria z piatich obyvateľov únie.
Škóti: Zakážme aj alkohol
Skoro tri štvrtiny Škótov podporuje, aby bol obmedzený prístup aj k alkoholu. Vyplýva to z prieskumu denníka The Scotsman. Podľa neho väčšina považuje zavedenie zákazu fajčenia na verejných priestranstvách za úspech. Británia už teraz bojuje s alkoholom vysokými daňami. Škótska whisky je napríklad drahšia v Škótsku než v západnej Európe.
(čtk)