Milan Urbáni: Mečiar bol hlúpy a dnes to už vie

Do HZDS som vstúpil, keď som chcel privatizovať, povedal v rozhovore pre SME.sk podpredseda HZDS.

Po vojenskej službe začal pracovať na gynekológii. Päť rokov strávil ako konzultant gynekológie a pôrodníctva v Zambii. V roku 1983 odišiel do Líbye, kde mal na starosti ako primár 150 zamestnancov a gynekologicko-pôrodnícke oddelenie so sedemtisíc pôrodmPo vojenskej službe začal pracovať na gynekológii. Päť rokov strávil ako konzultant gynekológie a pôrodníctva v Zambii. V roku 1983 odišiel do Líbye, kde mal na starosti ako primár 150 zamestnancov a gynekologicko-pôrodnícke oddelenie so sedemtisíc pôrodm (Zdroj: MARTINA STRMEŇOVÁ)

Bol ochotný stretnúť sa aj medzi sviatkami a tak sme dva dni pre Silvestrom v jednom z banskobystrických hotelov tri hodiny hovorili o minulosti HZDS, jeho chybách, problémoch v súčasnej koalícii, nedávnych vyjadreniach Dušana Čaploviča na adresu Mečiara i personálnych nomináciách na rôzne posty. Podpredseda HZDS MILAN URBÁNI.

Istý čas za socializmu ste strávili v Zambii a neskôr v Líbyi. Tam šli iba preverení členovia KSČ, nie?

Nie. Boli síce takzvané schvaľovačky, ale vtedy som členom KSČ nebol.

Ani neskôr?

Bolo mi ponúknuté členstvo, odmietol som ho, na ústredný výbor strany však prišiel list, že som protisocialistický živel a východiskom z tej situácie bol vstup do KSČ. Bol som v nej od roku 1983 do roku 1989.

Ako ste sa potom dostali do zahraničia?

V roku 1973 som nešťastný a nespokojný po normalizácii premýšľal, že buď pôjdem na nejaký čas legálne von, alebo emigrujem. Zhodou náhod som absolvoval kurz tropickej medicíny a angličtiny. Bola mi ponúknutá Zambia a tak som nezaváhal.

Prečo ste šli do politiky? Po návrate zo zahraničia ste museli byť zabezpečený.

Áno, práca v zahraničí ma spravila ekonomicky nezávislým. V Zambii som mal síce na dnešné pomery smiešnych sedemsto dolárov, ale vtedy to boli veľké peniaze a mohol som si dovoliť investovať do nehnuteľností. Do politiky som šiel, keď som mal vekovo, skúsenosťami a aj ekonomickým zabezpečením otvorený priestor realizovať to, čo som sa naučil. Chudobní ľudia by do politiky nemali ísť, pretože sú ľahko manipulovateľní.

Koľko ste zarábali v Líbyi?

Stotisíc korún mesačne. To boli neskutočné peniaze, ktoré nemalo ani desať krajských tajomníkov strany dohromady. Rozumne som ich investoval a tak sa mi rentovali.

Kedy ste vstúpili do HZDS?

V roku 1996. Bol som riaditeľom banskobystrickej polikliniky a chcel som ju privatizovať. Mal som veľmi dobrý projekt.

Audio: Milan Urbáni o svojom záujme sprivatizovať banskobystrickú polikliniku

V tom období bolo HZDS spájané s nie príliš demokratickými metódami vládnutia.

Bol som oslovený a chcel som privatizovať polikliniku.

urbani1.jpgVstup do HZDS bol podmienkou?

Nie. Môj projekt vyhral bez známostí. Mal to však podpísať ešte Mečiar a ten tak paradoxne neurobil. Za to by som mal naň mať ťažké srdce. Možno keby to podpísal, nebol by som dnes v politike. Doteraz som presvedčený, že tá poliklinika by bola výstavným kusom nášho zdravotníctva.

Záujem o privatizáciu bol vážne hlavným dôvodom vstupu do HZDS?

Nie. Oslovili ma a ja sa priznávam, že som od začiatku v každých voľbách volil Mečiara. Našiel som tam záujem o zlepšenie podmienok podnikateľov i silné sociálne cítenie, ktoré mám v sebe zakódované. A dodnes to neľutujem, napriek problémom, ktorými HZDS prešlo.

O problémoch HZDS v minulosti

Mečiara a HZDS už opustilo obrovské množstvo politikov a vždy poukazovali na to, že sa s ním nedá dlhodobo fungovať. Ak odídu dvaja, dá sa o vinníkovi diskutovať, ale ak ich odíde také množstvo, nie je problémom Mečiar?

Nerád by som personifikoval, ale ak ide niekto do politiky pre vlastný prospech, tak tam nemá čo hľadať.

Nie všetci odišli preto, lebo ste bránili ich osobnému prospechu.

Dôvody sa nedajú unifikovať, boli rôzne, ale veľa ľudí sa k Mečiarovi zachovalo nekorektne, pretože využili situáciu a nevrátili strane to, čo mali. Deväťdesiatdeväť percent odchodov bolo spojených s nenaplnenými ambíciami a s uspokojením, že už majú dosť veľký majetok a môžu byť nezávislí. Zabudli pritom, kto im ten majetok umožnil získať.

Audio: Milan Urbáni o odchodoch ľudí od Mečiara

Majetky teda získali vďaka Mečiarovi?

Samozrejme. To je predsa realita.

Hovoríme však o poslancoch, ktorí popri poslaneckých platoch nemajú čo podnikať.

Je to individuálne. Niektorí boli poslancami, niektorí nie, niektorí sa zúčastnili privatizácie priamo, niektorí nepriamo. Ale zdôrazňujem, že nie všetci privatizéri boli podvodníci. Mnohí sa však zachovali nekorektne, degradovali svoje osobnosti, šli za vidinou veľkého zisku, ale neodhadli svoje schopnosti.

To mali odhadnúť politici, ktorí o tom rozhodovali. Oni predsa rozdávali majetky verným bez skúseností a kapitálu.

To je na širšiu diskusiu. Osobne som sa na to pýtal Mečiara. Cieľom bolo vytvorenie vrstvy domácich podnikateľov ako budúcich partnerov zahraničným investorom. Nebolo zámerom, že to privatizéri popredávajú. Medzi nimi však boli mnohí necharakterní ľudia a tak to aj dopadlo. Nedá sa to však paušalizovať, mnoho privatizérov šliape doteraz a podniky fungujú. Celé je to o ľuďoch a charakteroch.

To pre politikov nie je ospravedlnením.

Pracoval som v rozvojových krajinách a videl som zmeny režimov. Každá takáto zmena prináša aj škody. Bola to akási daň za pád komunizmu.

Ak odišlo od Mečiara toľko ľudí, neznamená to, že personálne zlyháva viac ako je zdravé?

Všetko prebieha vývojom. HZDS bolo pred pätnástimi rokmi iné ako dnes. V roku 2000 sa transformovalo z hnutia na ľudovú stranu. V hnutí môžete mať všetko od extrémnej pravice po extrémnu ľavicu. V strane to možné nie je, pretože tá má jasný program a toho sa treba držať. To sa mnohým nepáčilo. Stali sme sa stredovou ľudovou stranou, nie ľavicou. Tí, ktorí odišli poslední a tvrdili, že sme málo sociálni, však klamali verejnosť.

Autoritatívnosť vášho predsedu žiadnu rolu nehrala?

S tým nemôžem súhlasiť. Keby to tak bolo, tiež by som tam nebol. Iste, Mečiar je silným partnerom a treba vedieť svoj názor zargumentovať a aj si za ním stáť. Títo chlapci niekedy nemali dosť vnútornej sily, aby to dokázali. Mnohokrát ani nič nevytvorili a pritom na to mali priestor. Nebudem ich menovať, chcem na nich zabudnúť.

Mečiar v roku 1998 ohlasoval svoj odchod s korzičkou a bytíkom, z ničoho nič sa mu zjavil majetok veľkej hodnoty. Elektru vraj splatil majetkovými právami svojej manželky. Nemáte pocit, že u verejného činiteľa je to chabé vysvetlenie?

Nie som jeho advokát. Otázky, týkajúce sa jeho osobne, treba dávať jemu, nie mne.

Nežiadam vás o to, aby ste vysvetlili, ako k majetku prišiel, ale ako vnímate jeho zdôvodnenie.

Ja som jeho vysvetlenie akceptoval. Ostatné veci nie sú mojimi záležitosťami a nemám dôvod ich skúmať ani spochybňovať.

urbani141.jpgKde vidíte príčiny percentuálneho prepadu HZDS u voličov počas jeho existencie? Z neuveriteľne vysokých čísel po vzniku samostatnej SR ste padli na osem percent.

Príčiny poznáme. Vonkajší imidž HZDS v rokoch 1994-1998 mal dve polohy. Prvá bola vnútropolitická, kedy isté osoby chodili do zahraničia kydať na Mečiara. Takých ľudí nemám rád. Druhou polohou bola tá nešťastná koalícia HZDS-SNS-ZRS. Mnoho chýb sa spravilo nie preto, lebo HZDS tak chcelo, ale preto, lebo bolo nútené spraviť niektoré veci koaličnými partnermi. Chodím do zahraničia a môžem vás ubezpečiť, že mnohí politici dodnes nevedia, kde leží Slovensko, ale tvrdia, že HZDS nie je dobré. Keď som im dal otázku, prečo HZDS nie je dobré, nevedeli odpovedať. Mám svedkov, keď som v Ottawe jednému Japoncovi z OECD povedal, že prečo tvrdí, že HZDS nie je dobré. Neviem, ale nie je dobré, odpovedal mi. Proste vznikol nejaký imidž a ten sa s nami viezol.

K akým chybám vás pritlačili vtedajší koaliční partneri?

Ak si pamätáte, zbytočné debaty tu boli o dvojjazyčných tabuliach, vysvedčeniach a podobných hlúpostiach. Mňa to nezaujíma, nevadí mi to a nevadilo to ani HZDS. Bola to ale podmienka inej strany a takýchto problémov bolo veľa. K tomu sa pridružili privatizéri, vnútrostranícke problémy, správanie sa niektorých politikov, arogancia niektorých z nich a podobne.

Čo bráni HZDS zrozumiteľne sa ospravedlniť za chyby, ktoré spravilo?

Nemáte dobré informácie. Mečiar sa opakovane ospravedlnil.

To boli nekonkrétne a všeobecné vyjadrenia.

Nie je jednoduché to konkretizovať. Napríklad Rezeš spravil možno veľa zlého, ale aj veľa dobrého. Ísť do personálnych vecí je ťažké, lebo každý je za niečo vinný. Mňa však štve, že tu privatizovalo strašne veľa ľudí a spomínajú sa iba niektorí. Mimo diktafónu vám potom poviem, kto všetko je tu veľký privatizér a ani sa o tom nevie. Mečiar mal jednu veľkú chybu, že všetku vinu zobral na seba. Keby vtedy ukázal prstom na tých, ktorí spravili veľa zlého pre stranu i pre štát a privatizovali, možno by to bolo lepšie. Mal byť konkrétnejší a možno by sa predišlo mnohým negatívnym názorom na HZDS. A za prepadom percent strany bol aj fakt, že sme dvakrát vyhrali voľby a napriek tomu neboli vo vláde.

Pretože ste neboli akceptovateľní. To vám však nespôsobilo zahraničie tým, že na vás vonku žalovala opozícia.

Akože nie. To spolu súviselo. Buď nemáte informácie, alebo dobrú pamäť. Bol tam komplex útokov voči HZDS, vyrobená kauza Markízy človekom, ktorému k televízii pomohol súčasný prezident. Markíza mala na výsledky volieb veľký vplyv.

Dnes už nulový koaličný potenciál nemáte. Chceli vás Dzurinda aj Fico.

Bolo ho treba riešiť. Na to, aby sme ho získali, sme sa museli začať inak správať. A to naši voliči nie príliš dobre znášali. Mali sme veľkú skupinu voličov, ktorí mali radi tvrdú ruku Mečiara, tvrdé ataky na iných, väčšinou na KDH.

Audio: Milan Urbáni o potrebe zmeniť nulový koaličný potenciál HZDS

Slávne babky demokratky?

Iste, časť tej skupiny pochádzala spomedzi nich. Vedeli sme, že keď zmeníme štýl politiky a komunikácie, príde úbytok hlasov. Priznám sa však, že sme nerátali až s takým poklesom. Prešli sme však do polohy odbornej a do polohy hovorenia pravdy.

Dovtedy HZDS pravdu nehovorilo?

Volebné kampane sú mnohokrát o pocitoch a nie o faktoch. Vidíte, že strany, ktoré stavili na túto taktiku aj v posledných voľbách, profitovali. My však hovoríme reálne veci. O podpore vzdelania, sociálnej stabilite, podpore rodiny, domácich podnikateľov. S tým, že akceptujeme aj zahraničných investorov, ale s rovnakými podmienkami ako pre tých domácich. Ostalo to nepochopené, pretože strany, ktoré hrali na pocity, nad nami zvíťazili. A to je dôvod nášho prepadu v posledných voľbách. Ale neľutujeme.

O koaličných partneroch

urbani161.jpgPred voľbami – a nemyslím iba volebnú kampaň – si Fico a Slota s Mečiarom vymieňali nie práve lichotivé odkazy. Padali tam slová o presvedčení sa zrkadlom, či ešte dýcha a podobne. Nie je podrazom voči voličom, že sa takíto ľudia potom spoja?

Žiadny podraz tam nie je. My sme predsa na útokoch na Slotu nestavali. Keď tam boli nejaké názory na neho, boli prejavené korektne. Svojich voličov sme nepodrazili. Nehovorili sme, že nepôjdeme s tými či onými.

Smer mal svojho času heslo „Ako sa kradlo za Mečiara, tak sa kradne za Dzurindu“. To nie je jasný odkaz, čo si o vás Fico myslel?

To je potom otázka na Smer, prečo s nami do koalície vôbec išiel. Spýtajte sa Fica. My sme nič také nehlásali.

Mečiar tiež častoval svojich súperov nelichotivými vyjadreniami.

To sú iba predvolebné útoky. Kampaň má vždy pozitívny aj negatívny charakter. V prvom prezentujete program, v druhom útočíte na oponenta. Závisí na tom, aký v tom je pomer. My sme zvolili pozitívny charakter a negatívnemu sme dali malý priestor. Iné strany to mali naopak. Ustúpili sme z nášho radikalizmu a nemali sme problém pochváliť v niektorých veciach trebárs aj Dzurindu.

HZDS tvrdí, že v programovom vyhlásení presadilo veľkú časť vlastného programu.

Mali sme niektoré podmienky. Nesúhlasili sme so zrušením rovnej dane, so zavedením zdaňovania dividend, so zrušením reforiem.

Znamená to teda, že sa predvolebné sľuby Smeru nerealizujú preto, lebo HZDS povedalo - tak toto nie?

V koalícii vždy musíte robiť ústupky. Musel ich urobiť Smer, SNS, aj my.

Audio: Milan Urbáni o tom, ako HZDS zabránilo plneniu niektorých predvolebných sľubov Smeru

Ešte raz – Fico sľuboval zrušenie reforiem. Nerobí to preto, lebo ste mu to znemožnili?

Smer je náš koaličný partner a nebudem prepierať koaličné problémy na verejnosti. Pre mňa je pozitívne, že akceptoval isté nemenné fakty. Že je tu globalizácia, trhová ekonomika, že sa nevrátime k štátnemu vlastníctvu výrobných prostriedkov. Dohadujeme sa a vždy niekto musí ustúpiť. Niekedy je to inšpirujúce, ak je názor ľavice a pravice konfrontovaný v realite a vzíde z toho dobrý produkt. Ak si vezmete, aké veľké boli obavy z tejto koalície či zo SNS a vidíte, že sa nič nedeje, nikto nestrieľa Maďarov, nikto nie je diskriminovaný na národnostnej báze, tak má táto koalícia svoj potenciál. Veď je to najstabilnejšia vláda v našom geografickom priestore. Spravili sme ju za dva týždne, okolité štáty buď vlády nemajú, alebo majú obrovské problémy. My sme stabilní.

Nie ste. Určite ste čítali vyjadrenia podpredsedu vlády Čaploviča na portáli aktuálne.sk na adresu Mečiara, kde ho označil za deštruktívneho politika, vyžívajúceho sa v zákulisných hrách a odkázal mu aj to, že jeho česť končí pri STV, SPP a strategických podnikov. Vy ste pre Domino fórum povedali, že Mečiar je najkonštruktívnejším prvkom v koalícii. V posudzovaní vášho predsedu sa diametrálne líšite.

Neviem, prečo sa pán Čaplovič k tomu vyjadroval. Nikdy nebol na Koaličnej rade, nie je členom jej tímu.

Má svoje informácie.

Jedna vec je mať informácie a druhá tam sedieť. Ja tam sedávam pravidelne a viem, čo sa tam hovorí. Pán Čaplovič to vidí z jeho uhla a ten je nesprávny. Prekvapil ma, pretože s ním mám veľmi dobrú spoluprácu. Zrejme si chcel prihrať nejaké politické body. Mňa tým však šokoval. Viem, že nie je poriadne informovaný, že vychádzal z čiastkových informácií a tak nemôže mať komplexný názor. A ak aj má taký pocit, nemal by ho prezentovať v médiách.

Audio: Milan Urbáni o kritike D. Čaploviča na adresu V. Mečiara

Vy tiež reagujete cez médiá. Platenými oznamami cez tlačové agentúry.

Všetci novinári máte deravé informácie. Overoval som si to priamo u pána Kovarčíka, pretože som tiež dostal takú informáciu a žiadny platený oznam sa agentúre nedával.

urbani9.jpgTvrdíte, že HZDS v decembri nedala ani jednu platenú správu cez tlačovú agentúru?

Neviem, či nebola platená informácia, ktorá hovorila o Koaličnej rade. Ale tie veci, ktoré boli nedávno v médiách, pravdivé nie sú. Pán Kovarčík normálne zavolal do SITA a pustil von informáciu. Platená určite nebola.

O personálnych nomináciách

Bolo správne dať do Dozornej rady Transpetrolu Júliusa Rezeša ako symbol kontroverznej doby za tretej Mečiarovej vlády?

Nominácie sú u nás robené tak, že si konkrétnych ľudí navrhujú nižšie orgány a vrcholové ich schvaľujú. Košické štruktúry ho navrhli a nenašiel sa žiadny relevantný protiargument, prečo by tam nemohol byť.

Bol v kindermanažmente VSŽ, ktoré boli riadené od desiatich k piatim.

VSŽ nehrozil žiadny cross default, ten chcela vyhlásiť Schmögnerová. Informoval som sa o tom a viem, že platí akési pravidlo, že šesťdesiat percent investícií vám banka môže požičať. Ak potom hociktorému podnikateľovi na svete banka povie, že to má vrátiť do týždňa, tak to nie je schopný urobiť. Bolo to umelo vyvolané. Čo si myslíte, že Gabriel Eichler mal zázračnú paličku, švihol ňou a VSŽ zachránil?

Ekonomické problémy VSŽ boli realitou.

Mohli tam byť ekonomické problémy. Netvrdím, že to bolo najlepšie vedenie, ale na kolenách tá firma nebola. Samotný Rezeš mal vo VSŽ možno 0,1 alebo 1 percento, to treba tiež vedieť.

Rezeš a jeho ľudia VSŽ reálne ovládali. Samotný Rezeš starší predsa priznal, že v roku 1997 ovládal štyridsaťsedem percent akcií. Jeho syn bol viceprezidentom pre financovanie, neskôr pre obchod a potom prezident a šéf predstavenstva VSŽ Holding.

Nie. Zodpovednosť môže niesť iba za to malé percento, ktoré mal. Aj iní akcionári ju predsa musia niesť, nielen on. Nechcem Rezeša obhajovať, ale nie všetko, čo robil, bolo negatívne tak, ako sa publikovalo.

Fico proti nominácii Rezeša mladšieho protestoval tiež. Do SIS ste chceli dať Igora Urbana, kritizujete Smer za nového šéfa spravodajstva v STV, chcete svojich ľudí v polícii. Nie je to snaha Mečiara ukázať svoju silu?

To sa opýtajte Mečiara, nie mňa. Ale nemyslím si to. Košické štruktúry Rezeša navrhli a nebol dôvod nedať ho tam. Prevzali sme za to zodpovednosť, pretože Fico s tým nechcel nič mať. Rezeš tak dostal šancu ukázať, čo v ňom je a po polroku sa môžme opýtať, či je prínosom alebo nie. Ale nebudem protestovať iba kvôli tomu, že je niekoho synom. Pri Urbanovi a jeho nominácii za námestníka SIS sme zase ustúpili.

Ľudia od Hatinu a Slovintegry Kavec s Gažom sú v potenciálnom konflikte záujmov. Môžu predsa lobovať pre levickú paroplynovú eletráreň, ktorú stavia dcérska firma Slovintegry GasTrading. Gažo je dokonca jedným z jej vlastníkom.

Na konflikt záujmov u nás existuje zákon. A ten porušený nebol.

Zákon nikdy nepostihne všetky nuansy. Hovorme aj o morálke. Prečo čakať, kým ku konfliktu záujmov explicitne nedôjde, keď sa mu dá predísť?

Profesionálne voči tým ľuďom zatiaľ nemám námietky. Ak sa dokáže, že tam nemôže byť, pôjdu preč.

urbani24.jpg

Voči riaditeľovi Hrehovi sme neprotestovali, pretože bol legitímne zvolený Radou STV. Ale bolo dohodnuté, že politické strany v koalícii budú mať vplyv na niektoré aktivity v STV a preberú za ne zodpovednosť.

Chcete teda opäť politicky riadiť STV?

Nie, od toho to má ďaleko. Sme za zvýšenie jej profesionality. Aby robila to, čo má robiť. Správy v poslednom období boli kvalitou, obsahom i šírkou informovanosti horšie ako v komerčných televíziách. Mňa ako občana neuspokojovali. A STV musí plniť aj výchovnú funkciu. To všetko vymizlo.

Ak tam dáte svojich ľudí, logicky to bude riadené politicky.

Nie. Dohodli sme sa, že časť politického spektra bude kontrolovať isté oblasti. Preto sme chceli mať spravodajstvo. Že za toho človeka budeme garantovať, že bude profesionálne na výške a bude robiť to spravodajstvo také, aké vo verejnoprávnej televízii má byť.

Pán Šmihula, ktorý sa stal šéfom spravodajstva, vám prekáža prečo?

Nepersonifikujme. O neho nejde, ja ho osobne nepoznám. Len viem, ako je názorovo orientovaný.

Ako?

Jednostranne.

K Smeru?

K ľavici. A to nie je dobré. Je potrebné, aby ľudia v STV neboli striktne politicky vyhranení, pretože sa potom stráca objektivita. Preto sme sa dohodli, že o tých ľuďoch budeme diskutovať. Protestovali sme, pretože sme sa jasne dohodli, že keď bude zvolený nový riaditeľ STV, znovu si sadneme a povieme si mená. Posúdime ich a niekoho vyberieme. Ja teraz ani nemám človeka, ktorého by som dal do spravodajstva, ale mohla niekoho navrhnúť napríklad SNS. Tak to treba chápať a nie, že sme tam chceli dať človeka z HZDS.

Je ale normálne, aby šéfa spravodajstva verejnoprávnej televízie vyberali politické strany?

Neoddeľujte politiku od života. Nehrajme sa tu na to, že sme prišli z Marsu. Politické strany majú vplyv na všetko, čo sa deje v štáte. Nechceli sme to politicky riadiť, ale prebrať politickú a morálnu zodpovednosť za človeka, ktorý bude garantom, že STV bude objektívna.

Ako to môžte garantovať, keď to bude človek v područí nejakej strany?

Nepochopili ste ma. Keby sme sa v koalícii dohodli, že si pozveme riaditeľa, navrhlo by sa nejakých päť mien a povedalo sa, že mám takého a takého človeka na šéfa spravodajstva, my by sme sa iba popýtali, kto je to, čo je to, odsúhlasilo by sa to, podali by sme si ruky a rozišli sa.

Ako chcete za pár minút zodpovedne posúdiť ľudí na základe mien a niekoľkých informácií?

No moment. Trvalo pätnásť minút, kým sme si pozisťovali, kto a čo je pán Šmihula a čo všetko robil. Tie mená by sa samozrejme museli riadne zdôvodniť.

Nevnímate to teda ako zásah do nezávislosti televízie, ak chcete, aby politici rozhodovali o šéfovi spravodajstva?

Absolútne nie. My sme ho nechceli riadiť. Chceli sme mu pomôcť a prevziať za neho zodpovednosť.

Je pán Hreha človekom Smeru?

Neviem. Pýtajte sa tých, ktorí ho vybrali. Nechcem mu krivdiť.

Chcete aj miesta v polícii. Opäť – prečo ju chcete politizovať a dávať tam svojich ľudí?

To je na tom istom princípe ako s STV. Každý si teraz myslí, že HZDS chce miesto viceprezidenta policajného zboru. Pritom chceme iba vedieť, čo sa deje. Keď niečo vyvedie Kaliňák alebo náš minister, je zle na celú koalíciu. Čiže sme chceli vopred vedieť, kto tam bude. Nechceme ľudí politicky menovať, iba odsúhlasujeme niektoré mená.

Nie je HZDS nervózne, že nemá adekvátny vplyv v koalícii?

Nie. HZDS je stabilné, ale má aj svoj tlak a požiadavky zospodu. Sme traja partneri a bez jedného to nefunguje. Uvedomujeme si percentá, ktoré boli vo voľbách realitou, ale chceme, aby sme boli braní ako partneri a nestávali sa veci ako napríklad s tou STV. Výzvou Mečiara bolo, že zvolajme koaličnú radu, aby sa veci vyriešili. Problém bol v komunikácii. Nehovoríme, že odídeme z koalície.

Audio: Milan Urbáni o sporoch v súčasnej koalícii

Ján Slota hovorí, že Mečiar vykopáva dokorán otvorené dvere.

Ak niekto rátal s tým, že HZDS bude v koalícii ticho počúvať a pozerať sa, tak... HZDS vidí dopredu a radšej sa teraz trochu pohašterme a majme štyri roky pokoj, ako sa hádať až do konca ako minulá koalícia. Predvídame a chceme riešiť problémy teraz. Sme strašne pomalí, už dávno mali byť veci usporiadané, pretože toto nás zbytočne zdržiava a skracuje nám to volebné obdobie. Neprechádzame ku konštruktívnym veciam.

Kto je brzdou?

Nie my, ale asi naši dvaja koaliční partneri, ktorí nerešpektovali potrebu pravidelnej komunikácie. Mnoho vecí sa nemuselo riešiť cez noviny, ale možno pri desaťminútovej debate.

urbani211.jpgFico sa snáď od volieb na verejnosti ešte neusmial.

Každý má nejaký vonkajší prejav. Je prvýkrát premiérom, má plno starostí a súvisí to aj s mentalitou človeka.

Aký máte postoj k presunu našich vojakov v Afganistane?

Sme v NATO a musíme rešpektovať jeho princípy.

V tom sa opäť rozchádzate so Smerom.

Na to slúži diskusia v koalícii a aj v tom vidím náš pozitívny vplyv. Zahraničie vidí, aké kroky robíme, že nehráme len na krátkodobé politické body doma, ale že sme stabilizujúcim prvkom koalície. To, či je v STV spravodajským šéfom Jano alebo Fero, nie je také dôležité. Ale to, či je SR v EÚ, či si plní záväzky a podobne, v tom sme neoblomne zaradení a vieme, aká je naša zodpovednosť. Nemôžme byť proti premiestneniu vojakov v Afganistane, ak sme v NATO a boli sme o to požiadaní. Treba o tom diskutovať, ale inej cesty niet.

Keď sa Fico vyjadril, že je proti zrušeniu Špeciálneho súdu, Mečiar ho obvinil, že v diskusiách s ním bol za jeho zrušenie. Fico to poprel. Jeden z nich teda klame.

Nie som špecialista na súdy. Ale ako politik vám poviem, že požiadavku zrušenia Špeciálneho súdu sme deklarovali od začiatku a nebola zamietnutá. Vyberte si z toho sám.

Slovensko malo veľa premiérov. Ktorý z nich bol najlepší?

Mečiar. Založil tento štát. Síce urobil veľké chyby v nomináciách niektorých ľudí, ale celkovo bol najlepší. Niečo vám poviem - v roku 1996 sem prišiel Kinkel so zoznamom podnikov, ktoré chceli privatizovať a na prvom mieste tam mal napísané telekomunikácie. Keby to dal Mečiar vtedy Nemcom a VSŽ Američanom, bol by najväčším demokratom v Európe. Bol hlúpy a dnes to už vie aj on sám. Dzurinda zase spravil veľmi veľa v zahraničnej politike. Za veľkú cenu, ale spravil. Dotiahol nás do Európy.

Audio: Milan Urbáni o Vladimírovi Mečiarovi

V ekonomike nebodaj nespravil nič?

Nie. Ako premiér bol slabý. Vládu nekontroloval. Ja som síce pracoval iba v tieňovej vláde, ale tam sme robili viac ako on v tej oficiálnej. Všetko nechal na ministroch. Mal šťastie, že Ivan Mikloš si vytvoril dobrý tím, že Rudo Zajac šiel hlavou proti múru a rozbil ten starý systém v zdravotníctve, i keď s chybami. Ako premiér bol Dzurinda slabý.

Audio: Milan Urbáni o Mikulášovi Dzurindovi

A Fico?

Toho ešte nejdem hodnotiť. Zatiaľ mám zmiešané pocity. Nepáčia mi niektoré jeho vyjadrenia, že ide na európske zasadnutia a vyhlási, že tam nebude chodiť, lebo je to zbytočné. Isteže je tam aj plno balastu, ale nemôže povedať, že dvadsaťštyri premiérov je „blbých“ a on tam zabil čas. To je chyba. Samotné rozdelenie rezortov môjho pohľadu tiež nebolo dobré ani múdre. Ja byť premiérom, dám viac rezortov HZDS aj SNS. Nepáči sa mi ani jeho vyhlásenie, že treba paušálne znížiť počet úradníkov o dvadsať percent. Možno niekde treba dvadsať percent pridať, inde ešte viac ubrať. To sa paušálne nedá.

Audio: Milan Urbáni o Róbertovi Ficovi

Ak hovoríte, že rozdelenie rezortov nebolo dobré, prečo ste nerokovali dlhšie ako dva týždne? Teraz je to plač nad tým, s čím ste súhlasili.

Za všetko platíte nejakú daň. Tento váš názor by som aj podporil, že možno bolo treba trochu počkať, na strane druhej je vytvorenie tejto vlády lepšie, ako keby sme dlho vyjednávali a nebodaj by sme sa dostali do situácie ako v Česku.

Ktoré strany považujete za programovo najbližšie?

SDKÚ, KDH a sčasti SMK.

Všetko strany mimo koalície. Môžte povedať, že Mečiar súčasnú koalíciu nerozbije?

Pevne verím, že nie. Nemá tú tendenciu. Podľa mojich poznatkov chce veci upraviť tak, aby sme boli ešte pevnejší a to sú veci, ktoré si možno koaliční partneri neuvedomujú a ani nie celkom šťastné vyjadrenia pána Čaploviča tomu neprospievajú. To hodnotím veľmi kriticky, pretože bolo založené na subjektívnych, čiastkových a náhlych pocitoch. Politika je o faktoch, nie pocitoch. Politik nesmie reagovať zbrklo a mal by vážiť svoje slová.

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu