eho popravu zaregistrujú, ale väčší význam tejto udalosti u nás prikladať nebudú.
Postoj ľudí k trestu smrti je už dlhodobo zafixovaný a rýchlo sa nezmení. Nič na tom nezmení ani fakt, že sme prijali zákony Európskej únie. Trest smrti je nehumánny, ľudia ho však akceptujú. „Pomstychtivosť je súčasťou ľudskej agresivity,“ vysvetľuje Heretik. Podľa neho môže trvať desaťročia a možno aj storočie, kým začne väčšina spoločnosti tento trest odsudzovať.
V prieskume verejnej mienky spred takmer dvoch rokov podporilo trest smrti necelých 62 percent občanov. Podľa sociológa Pavla Haulíka z agentúry MVK sa tento podiel pomaly zmenšuje. Ide síce o veľmi mierny pokles, ale naznačuje, že s popravením zločinca viac súhlasia starší ako mladší.
Pozitívne vnímanie trestu smrti súvisí podľa Haulíka so starým princípom oko za oko, zub za zub. „Je to späté s prirodzeným hodnotením spravodlivosti. S vnímaním, ako má spoločnosť potrestať páchateľa závažného zločinu.“
Postupnej zmene postoja väčšiny môže pomôcť len osveta, ktorá je však zatiaľ nedostatočná. Treba predovšetkým hovoriť o tom, že ide o absolútny trest, ktorý nezohľadňuje možnosť omylu sudcov a súdov.
Ako úplne kontraproduktívnu vníma Haulík prípadnú politickú diskusiu o treste smrti. Najmä, keď stále prevažujú tí, ktorí sú jeho zástancami, na druhej strane však Slovensko musí rešpektovať záväzky voči Európskej únii.
V bývalom Československu sa trest smrti vykonával. Popravili takmer 500 ľudí, pričom mnohých z politických dôvodov. Trest smrti zrušili v máji 1990.
Slovenská vláda s popravou nesúhlasí
BRATISLAVA - Slovenské ministerstvo zahraničných vecí s popravou Saddáma Husajna nesúhlasí. Pripomína však, že Saddámov režim spáchal mnoho zločinov.
„Slovenská republika vždy jednoznačne a rozhodne odsudzovala zločiny režimu Saddáma Husajna, ale súčasne odmieta trest smrti vo všetkých prípadoch a za každých okolností,“ píše sa vo vyhlásení ministerstva.
Už po vynesení rozsudku nad Husajnom únia vyzvala, aby ho nevykonali. Slovenská vláda tento postoj podporila, hoci premiér Robert Fico bol v minulosti známy ako zástanca trestu smrti. Teraz pripomína, že pre Slovensko ako člena únie je takýto trest neakceptovateľný.
Na politickú diskusiu vyzýval len poslanec KDH Daniel Lipšic. Koalícia to odmietla a nezískal podporu ani medzi opozíciou.
(vev)