Najcennejšie schopnosti: odvaha a múdrosť

n Anton Srholec,

katolícky kňaz:

roku 1946 vstúpil do saleziánskej spoločnosti s cieľom venovať sa výchove chudobnej mládeže a o štyri roky prežil násilné zrušenie rádu

a tri mesiace bol internovaný. Pokus utiecť do zahraničia a vyštudovať teológiu mu vyniesol 10 rokov v uránových baniach. Potom pracoval ako robotník. Až v roku 1970 sa mu podarilo doštudovať a pápež Pavol VI. ho v Ríme vysvätil za kňaza. Pôsobil najprv v bratislavskom kostole Blumentál, potom ho niekoľko krát preložili, až mu nakoniec v roku 1985 odobrali štátny súhlas pracovať ako kňaz. Od roku 1992 sa venuje bezdomovcom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

"Najdôležitejšie rozhodnutia robí človek v detstve, keď ešte nič nevie o živote. Ako mladý chlapec som čítal všetko, čo mi prišlo do ruky. Kalendáre, romány, klasiku a vtedy sa ešte čítali životopisy. Vypožičal som si knihu o talianskom chudobnom chlapcovi, ktorý bol sirota a napriek všetkej biede a veľkým ťažkostiam vyštudoval za kňaza. Bol jeden z mála ľudí, ktorý v dobe dravého kapitalizmu pochopil, kde je jeho miesto. Medzi chudobnými. Obetoval za nich celý svoj život. Ponúkol im chlieb, teplo, vieru a vzdelanie. Jeho dielo je rozšírené po celom svete a robí veľký kus práce v zmiernení napätia, teroru a pri odstraňovaní nespravodlivosti. Bol to Don Bosko. Stal sa mi vzorom a učiteľom.

Po celý život sa v jeho duchu pokúšam zmieriť bohatých a chudobných. Cez hranice generácií, vzdelania, rasy, orientácie, národnosti a vyznania v našom novom svete podobne ako on verím, že je možné žiť v mieri a v porozumení, ak si zachováme tie hlavné hodnoty, ktoré tomu všetkému ponúkajú cieľ a zmysel."

SkryťVypnúť reklamu

n Tomas Spurny,

predseda predstavenstva a riaditeľ Všeobecnej úverovej banky:

Ako 18-ročný utiekol z komunistického Československa do Spojených štátov. Cez deň pracoval a večery venoval prednáškam na súkromnej univerzite v New Yorku, aby sa podľa rady svojej babičky stal bankárom. Niekoľko rokov po nežnej revolúcii sa dostal naspäť do rodnej krajiny, kde boli ľudia ako on - s kvalitným vzdelaním a zahraničnými skúsenosťami - predurčení k závratne rýchlej

kariére.

"Mojím vzorom a obľúbeným vodcom je rímsky senátor Cicero. Bol nesmierne schopným rečníkom, advokátom a pragmatickým politikom presadzujúcim republikánske princípy v starovekom Ríme. Svojou inteligenciou a nesmiernou osobnou odvahou dokázal usvedčiť aristokrata Verresa

SkryťVypnúť reklamu

z úplatkárstva a tyranie, a to aj napriek silným oponentom z radov rímskych aristokratov. Svoje ambície naplnil ako prvý rímsky konzul, ktorý pochádzal z jednoduchých a plebejských predkov."

n Iveta Radičová,

sociologička, politička:

Vyštudovala sociológiu a dlhé roky sa jej venovala na univerzitnej

a akademickej pôde. Jej pôsobenie vo verejnej sfére a v politike odštartovala práca na poste ministerky práce, sociálnych vecí a rodiny. Jej vstup do straníckej politiky označujú za raketový - 7. novembra. 2006 sa stala členkou SDKÚ-DS a už o 10 dní bola na kongrese strany zvolená za podpredsedníčku.

"Vzorom v živote mi vždy bola moja mama pre schopnosť presne rozlíšiť, čo je dobré a zlé a pre neuveriteľný dar lásky. Ale asi máte namysli "zvučné" mená. Po naozaj ťažkom zvažovaní uvediem pána Lorda Ralpha Dahrendorfa - špičkového sociológa, autora skvelých odborných knižiek, autority, ktorej váha sa prejavila okrem iného

SkryťVypnúť reklamu

v tom, že to bol prvý emigrant, ktorý sa v konzervatívnej Británii stal riaditeľom London School of Economics, získal titul Lorda, bol poslancom Hornej snemovne, ale aj v Európskom parlamente, dekanom na Univerzite v Oxforde a môj tútor počas postdoktorálnych štúdii v Oxforde. Hĺbavý, neskutočne múdry, ľudský a skromný."

n Eva Siracká,

lekárka-onkologička:

Jej meno je spojené s Dňom narcisov a s Ligou proti rakovine, pri zrode ktorej stála. Do povedomia verejnosti vstúpila najmä v súvislosti s bojom proti rakovine a za zdravý životný štýl. Pôsobí v niekoľkých zahraničných výboroch, ktoré sa venujú problémom rakoviny v európskom kontexte.

"Mojím veľkým vzorom je Albert Schweizer, teológ, lekár, humanista, ale aj uznávaný interpret Bachových organových skladieb. Jeho rozhodnutie viesť ľudí k úcte k životu a k obnove ideálov ľudskosti vyústilo v odchod do Afriky, kde v Lambaréné založil nemocnicu a v práci pre domorodé obyvateľstvo strávil veľkú časť svojho života. Celý svoj život zasvätil službe ľudu a často musel bojovať s množstvom prekážok, ale bol trpezlivý, láskavý a plný pevnej vôle. Získal si rešpekt celej svetovej verejnosti. Jeho poznanie, že je krásne žiť, keď sme vedení láskou k blížnemu, keď chránime jeho život a napomáhame k jeho zachovaniu, sa stalo odkazom pre celé ľudstvo."

SkryťVypnúť reklamu

n Jaroslav Holeček,

člen predstavenstva Volkswagen:

Z postu riaditeľa učilišťa Trnavských automobilových závodov prišiel pracovať do koncernu Volkswagen. Z postu personalistu sa prepracoval až na personálneho riaditeľa a člena predstavenstva firmy. Pomáhal personálne vybudovať aj závod VW v Portugalsku.

"Mojím najväčším životným vzorom je môj otec. Nikdy nezabudnem na jeho slová: "Jarko človek môže stratiť v živote všetko - peniaze, zdravie, majetok, no jedno nemôže stratiť nikdy - svoju česť." No a podľa toho sa riadim celý svoj život."

n Koloman Kertész Bagala,

vydavateľ:

Založil a vedie vydavateľstvo LCA, ktoré sa venuje predovšetkým pôvodnej tvorbe slovenských autorov a podporuje rozvíjanie literárneho a kultúrneho života na Slovensku: "Ivan Kadlečík je človek, ktorého dielo a morálne postoje rozhodne ovplyvnili môj život."

SkryťVypnúť reklamu

n Magdaléna Vášáryová,

politička:

Hoci vyštudovala sociológiu, do povedomia ľudí sa zapísala stvárnením mnohých svojských filmových aj divadelných postáv a za svoju hereckú prácu získala aj niekoľko ocenení. V roku 1990 sa však začala venovať umeniu iného druhu - reprezentovala najprv Československo a neskôr Slovensko ako veľvyslankyňa v Rakúsku, neskôr v Poľsku. Sedem rokov viedla Slovenskú spoločnosť pre zahraničnú politiku. Dnes pôsobí ako poslankyňa NR SR.

"Nedávno som sa zastavila v Ríme pri soche Giordana Bruna a poobzerala sa po okolitých strechách, ktoré sú tie isté, ako ich videl naposledy pred upálením. Znovu som si uvedomila, že my, ľudia, nie sme spravodliví. Upaľujeme doslovne i v prenesenom slova zmysle vášnivo a bez rozmyslenia najlepších synov a vyzdvihujeme s mimoriadnou radosťou niktošov a škodcov. Je vlastne zázrakom, že sa ľudstvo posúva dopredu. A tak napriek tomu, že je to občas nepopulárne, snažím sa potlačiť strach a stádový inštinkt a nasledovať ľudí typu Giordana, alebo Milana Hodžu a našich nebojácnych reformátorov." (gal)

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 666
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 435
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 732
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 351
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 436
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 657
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 950
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 237
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu