árov. Klesli aj ceny ľahkej americkej ropy. Nezabránilo tomu ani nedávne rozhodnutie ropného kartelu OPEC znížiť dennú produkciu ropy od februára.
Mierna zima a vysoké zásoby
K zlacneniu prispel prebytok ropy na trhu, mierna zima, vysoké zásoby ropy a ropných produktov v Spojených štátoch a očakávané spomalenie rastu svetovej ekonomiky. „Mierna zima spôsobila, že dopyt po palivách je nižší ako po minulé roky,“ povedal Jiří Šťastný zo spoločnosti Colosseum. Obchodníci s ropnými derivátmi na svetových trhoch zatiaľ neuvažujú o špekulatívnych obchodoch, zameraných na rast cien.
„Finanční investori neveria, že v najbližších mesiacoch by cena ropy mohla ísť prudko hore, preto je dopyt slabý a jej cena nerastie,“ povedal analytik rafinérie Slovnaft Marek Senkovič.
Lacnejšia ropa zatiaľ Slovensko neovplyvní. Týždňový pokles cien je príliš krátky, aby sa to prejavilo napríklad v zlacnení benzínu alebo plynu. „Ak klesne o ďalšie tri doláre a koruna sa oproti doláru neoslabí, pozitívne sa to prejaví aj na cenách benzínu,“ povedal Senkovič. Plyn však podľa neho tento rok už nezlacnie.
Benzín alebo nafta však môžu aj zdražieť, aj keď cena ropy poklesne alebo sa meniť nebude. „Ceny ropných produktov sa nemusia krátkodobo vyvíjať rovnako ako cena ropy,“ povedal Senkovič. Môžu nastať rôzne poruchy v rafinériách, čo spôsobí, že výroba benzínu a nafty poklesne a pod vplyvom nižšej ponuky vzrastú ich ceny. V októbri napríklad nastala situácia, keď štyri rafinérie v stredoeurópskom regióne mali plánované odstávky alebo väčšie či menšie poruchy „a zrazu bol na trhu nedostatok nafty a jej cena išla hore napriek tomu, že ropa stagnovala“.
Tento rok bude asi pokojnejší
Tento rok sa bude ropa vyvíjať zrejme pokojnejšie ako vlani. „Neočakávam nič mimoriadne, aj keď nepredvídané politické riziká sa vylúčiť nedajú,“ povedal Šťastný. Odhaduje, že cena ropy by sa tento rok mohla v priemere pohybovať okolo 60 dolárov za barel. Komoditné trhy už do cien zakalkulovali minuloročné konflikty, napríklad napätie okolo iránskeho jadrového programu či boje medzi Izraelom a Libanonom.
„Trhom by zatriasol iba nejaký nový konflikt,“ povedal Senkovič. Napríklad, keby sa uskutočnil avizovaný útok al–Káidy na svetové burzy. „Ak sa nič podobné nestane, nie je dôvod, aby ropa išla hore,“ povedal Senkovič.
Aj benzín by sa mal vyvíjať pokojnejšie. Vlani sa ceny Naturalu pohybovali v priemere od 36 do 43 korún za liter. V tomto roku by to podľa Senkoviča malo byť medzi 36 až 41 korunami, pričom vrchol by mal byť v lete.
Autor: ľja