ac.
V posledných desaťročiach absolútny trest za svoje zločiny dostali iba dve hlavy štátov. Na konci roku 1989 popravili spolu s manželkou Elenou rumunského diktátora Nicolae Ceausesca. Popravu vykonali okamžite po improvizovanom zasadaní vojenského súdu, ktorý prezidenta obvinil aj z genocídy. Ceausescove telo vojaci rozstrieľali a popravu odvysielala rumunská televízia. Bol to dôkaz, že diktátor je mŕtvy.
V roku 1979 popravili prezidenta Rovníkovej Guiney Franciska Maciasa Nguema, ktorého zvrhol vlastný synovec. Za 11 rokov Nguemovej vlády dostala jeho krajina priezvisko „koncentračný tábor Afriky“.
Muži, ktorí majú na rukách krv tisícok obetí, hľadajú ochranu v podobných režimoch. Obdivovateľ Hitlera a jeden z najodpornejších diktátorov Idi Amin Dada, známy ako „africký mäsiar“, nechal v Ugande v rokoch 1971 a 1978 zavraždiť či mučiť asi 300-tisíc ľudí. Zomrel v roku 2003 v Saudskej Arábii, kde žil v honosnom exile od roku 1980.
Zo západných krajín poskytuje bezpečný prístav bývalým krutovládcom Francúzsko. V prepychu tam žije Jean-Claude Duvalier, do roku 1986 diktátor Haiti. Do Francúzska utiekol v roku 1979 aj samozvaný „cisár“ Stredoafrickej republiky Jean-Bédel Bokassa, obviňovaný z kanibalizmu. Napokon dožíval doma v pohodlí až do smrti v roku 1996.
V brazílskom exile vlani vo veku 93 rokov zomrel paraguajský diktátor Alfredo Stroessner. Počas jeho vlády v rokoch 1954 až 1989 prešlo väzením 360-tisíc ľudí. Do Chile sa pred smrťou uchýlil bývalý vládca východného Nemecka Erich Honecker.
Tyrani, čo mali smolu, sú výnimkou. Nikaragujský diktátor Anastasio Somoza opustil krajinu v roku 1979, o rok neskôr ho zavraždili. Generála Manuela Noriegu v Paname v roku 1988 zvrhol zásah armády USA. Noriega si odpykáva vo väznici v Miami 40 rokov za obchod s drogami.
Hlavný vinník etnických čistiek na Balkáne Slobodan Miloševič zomrel vlani vo väzení počas súdneho procesu v Haagu. Na rovnakom mieste čaká na súd exprezident Libérie Charles Taylor, obvinený zo zločinov proti ľudskosti vo vlastnej krajine a v susednej Sierre Leone.
Amin pokojne dožil v exile, Miloševič zomrel v cele pre vojnových zločincov pred vynesením rozsudku.
FOTO – REUTERS, ČTK/AP, TASR/AP