DPH na lieky a vybrané zdravotnícke pomôcky klesla z 19 na 10 percent.
Nezdaniteľná časť základu dane stúpla od januára na 95 616 korún. Dosah to bude mať najmä na zamestnancov, pretože firmy im zrážajú základ dane o pomernú mesačnú časť tejto sumy a až z takto upraveného platu im zrážajú preddavky na daň.
Ruší sa nezdaniteľné minimum pre tých, ktorí zarábajú viac ako milión ročne. Iným sa minimum zníži. Nezdaniteľné minimum začne klesať pri hrubom mesačnom príjme 47 500, úplne zanikne pri zárobku 80-tisíc.
Ak manželka zarobí za rok menej ako nezdaniteľné minimum, manžel si môže znížiť daňový základ o rozdiel nezdaniteľného minima a jej hrubej mzdy zníženej o odvody. V súčasnosti sa základ znižuje o rozdiel nezdaniteľného minima a hrubej mzdy (neznižuje sa o odvody). Po novom si manžel odpočíta od základu dane aj odvody manželky.
Ruší sa odpočítateľná položka na manželku (manžela) pre tých, čo zarobia viac ako 80-tisíc mesačne v hrubom. Toto minimum začne klesať po dosiahnutí 80-tisíc a úplne zanikne pri hrubom mesačnom príjme 111 800 mesačne.
Živnostníci si môžu účtovať do nákladov stravné 89 korún, vlani to bolo 49 korún.
Zamestnávatelia si nemôžu dávať do nákladov príspevky, ktoré za svojich zamestnancov zaplatia na doplnkové dôchodkové sporenie niektorej zo životných poisťovní alebo podielových fondov.
Zrážkovou daňou sa bude zdaňovať celý výnos z podielových listov. Vlani bol oslobodený výnos do sumy 23 650 korún ročne.
Preplatok z ročného zúčtovania zdravotného poistenia môže zamestnancovi zdaniť zamestnávateľ. Zamestnanec nemusí preto podávať daňové priznanie.
Zanikne oslobodenie podnikateľských príjmov neziskových organizácií do sumy 300-tisíc korún ročne.(ľja)
Cena plynu
Cena zemného plynu pre domácnosti je od nového roka nižšia v priemere o 4,04 percenta.
Príplatok k príspevku pri narodení prvého dieťaťa
Pri narodení prvého dieťaťa, ktoré sa dožilo aspoň 28 dní, štát jednému z rodičov priplatí 11-tisíc korún. S príspevkom pri narodení dieťaťa tak bude možné dostať 15 460 korún.
Maloletá matka, ktorá nemá priznané rodičovské práva a povinnosti, nebude mať nárok na príplatok.
Nové je aj to, že ten, komu sa dieťa narodilo v štáte, ktorý nie je členom Európskej únie alebo zmluvnou stranou Dohody o Európskom hospodárskom priestore, má na príspevok nárok, ak predtým bol najmenej jeden rok zdravotne poistený na Slovensku.
Rozšírenie nároku na príspevok na bývanie
Nárok na príspevok už majú všetci ľudia v hmotnej núdzi, o ktorých sa po celý rok starajú v akomkoľvek zariadení sociálnych služieb. Teda nielen poberateľ starobného dôchodku alebo najmenej 62-ročný človek, ktorý poberá inú dôchodkovú dávku, ak je v hmotnej núdzi.
Nové je aj to, že príspevok už nepatrí len na jednu adresu.
Poplatok za prestup do inej DSS
Za prestup z jednej dôchodkovej správcovskej spoločnosti do druhej bude treba Sociálnej poisťovni zaplatiť 500 korún.
Sporiteľ musí poisťovňu osobne požiadať o „akceptačný list“. Potom ho predloží tej dôchodkovej spoločnosti, do ktorej chce prestúpiť.
Ďalšou podmienkou je, aby ku dňu vydania listu sporiteľovi uplynuli najmenej dva roky od vstupu do dôchodkového sporenia alebo predchádzajúceho prestupu.
Poisťovňa pripomína, že prvé zmluvy o dôchodkovom sporení zaregistrovala 5. januára 2005, takže prvé žiadosti sporiteľov o akceptačný list bude možné vybaviť od 6. januára 2007.
Súčasne sa zníži maximálny poplatok za správu dôchodkového fondu - z 0,07 percenta priemernej mesačnej čistej hodnoty majetku v dôchodkovom fonde na 0,065 percenta a v prípade, že DSS ešte nepôsobí tri roky, z 0,08 na 0,075 percenta.
Predĺženie lehoty na rozhodnutie Sociálnej poisťovne
V mimoriadne zložitých prípadoch môže Sociálna poisťovňa 60-dňovú lehotu, ktorú má na rozhodnutie napríklad o dôchodkových dávkach, predĺžiť až o 60 dní. V minulom roku bola táto lehota 30dňová. Ďalej však platí, že predĺženie lehoty poisťovňa musí oznámiť účastníkom konania, čiže napríklad žiadateľovi o dôchodok.(joč)
Poistné na zdravotné poistenie
Od nového roka je iná minimálna i maximálna výška poistného na zdravotné poistenie. V jednom i druhom prípade je oproti minulému roku vyššia. Je totiž závislá od výšky minimálnej mzdy a tú vláda k 1. októbru 2006 zvýšila zo 6900 na 7600 korún.
Prvý vyšší preddavok na poistné, za január, musí samostatne zárobková činná osoba (SZČO) alebo samoplatiteľ (takzvaný dobrovoľne nezamestnaný) zaplatiť do 8. februára.
Minimálne preddavky na zdravotné poistenie platné
zamestnanec preddavok (korún)
bez zdravotného postihnutia 304
so zdravotným postihnutím 152
s invalidným dôchodkom 76
SZČO preddavok (korún)
bez zdravotného postihnutia 1064
so zdravotným postihnutím 532
Maximálne preddavky na zdravotné poistenie platné
zamestnanec preddavok (korún)
bez zdravotného postihnutia 2037
so zdravotným postihnutím 1037
s invalidným dôchodkom 1037
SZČO preddavok (korún)
bez zdravotného postihnutia 7256
so zdravotným postihnutím 3628
Cena plynu
tarifa fixná sadzba (Sk/mes.) premenlivá sadzba za skutočne odobraté množstvo (Sk/m3)
D1 (prevažne na varenie) 64,46 17,48
D2 (na varenie o ohrev vody) 20,19 14,14
D3 (prevažne na kúrenie) 158,96 13,86
D4 (vykurovanie) 500,60 13,23
Poznámka: Ceny sú vrátane DPH. ILUSTRAČNÉ FOTO SME – PAVOL FUNTÁL