ezpečnostnej rady, aby sa s nimi poradil o posledných detailoch. Bush po stretnutí vyhlásil, že rokovania pokročili, stále však neupresnil kedy sa k novej stratégii vyjadrí. Novinárom nedovolil žiadne bližšie otázky.
Prezident mal pôvodne prejav o Iraku predniesť už pred Vianocami, ale údajne nebol spokojný s možnosťami riešenia irackej krízy, ktoré mu ponúkali. Členovia nadstraníckej kongresovej komisie navrhli postupné sťahovanie amerických vojsk do roku 2008 a aj rokovania s Iránom a Sýriou. Teda veci, ktoré Bush nepovažuje za celkom správne.
Bush sa na svoje oznámenie o tom, čo ďalej s Irakom, pripravuje celé týždne. Zo zdrojov blízkych administratíve zatiaľ do médií presakujú informácie, akým smerom sa uberá jeho vízia pre Irak. Čoraz jasnejšie je, že prezident sa zrejme rozhodne posilniť americkú vojenskú prítomnosť a tiež Iračanom ponúknuť program na spôsob Nového údelu prezidenta Franklina D. Roosevelta. To by znamenalo kombináciu vojenskej a ekonomickej pomoci Iraku.
Do krajiny by tak mohlo prísť ďalších 30–tisíc vojakov, ale aj vojenských poradcov. Bush tiež podľa denníka The Times zvažuje, že by proti násiliu v Iraku bojoval tak, že by nezamestnaným Iračanom dal prácu.
Do konca januára by sa malo v Iraku otvoriť desať nových tovární. Bude to stáť 10 miliárd dolárov a administratíva dúfa, že ak budú mať mladí Iračania zamestnanie, nebudú mať čas ani motiváciu pridávať sa k militantným skupinám.
Za kombinovanie vojenskej a ekonomickej podpory sa údajne prihovára Pentagon. Hoci viacerí analytici Nový údel pre Irak podporujú, sú skeptickí k jeho možnostiam. „Ak vám sunnitské komando zabije príbuzných a vy sa bojíte, že za spoluprácu s Američanmi zabijú aj vás, tak vám ich pomoc v podobe novej nemocnice veľa nepomôže,“ povedal The Times vojenský expert Steven Biddel.