BRATISLAVA - Prvýkrát od marca minulého roku zasiahla včera predpoludním Národná banka Slovenska proti prirýchlemu posilňovaniu slovenskej meny. Kurz sa o pol jedenástej dostal na ďalšie historické maximum 34,045 koruny za euro a táto úroveň podľa centrálnej banky už nezodpovedá vývoju slovenskej ekonomiky. Po jej zásahu sa koruna oslabila približne na 34,70 koruny za euro.
Národná banka predávala slovenské koruny za eurá lacnejšie, čím domácu menu oslabovala. Koľko na intervenciu minula, včera nezverejnila. Analytici slovenských komerčných bánk hovoria, že nakúpila asi 500 miliónov eur.
Rýchle posilňovanie koruny prekáža najmä exportérom, ktorým sa znižujú príjmy v korunách, keď za každé zarobené euro dostanú doma menej korún. Koruny však potrebujú napríklad na mzdy pre zamestnancov. Silná koruna naopak vyhovuje dovozcom, ktorí tovar nakupujú za eurá a predávajú ho za koruny.
Silnejúca koruna znižuje príjmy aj tisícom ľudí zo Slovenska, ktorí pracujú v zahraničí a zarábajú eurá či doláre. Od vlaňajšieho decembra prišli preto v prepočte takmer o štyri koruny na každom zarobenom eure, skoro o päť na britskej libre a viac než o päť korún na americkom dolári. Za hranicami pracuje podľa odhadov viac ako 200-tisíc našincov.
Zásah neprekvapil
Analytikov zásah Národnej banky neprekvapil. „Bolo však zaujímavé, že intervenovala počas celého pohybu kurzu až do úrovne 34,70 koruny za euro,“ povedal analytik ING Bank Ján Tóth. Podľa neho by mali byť intervencie v rámci ERM II len v odôvodnených prípadoch. „Ak by ich Národná banka opakovala aj vo všedné dni, mohlo by to vyvolávať otázniky,“ povedal Tóth. Podľa neho sa totiž okolo oprávnenosti zásahov Národnej banky po voľbách viedla diskusia na úrovni Európskej komisie a Európskej centrálnej banky.
Systém ERM II je takzvaná predsieň pred prijatím eura. Mena, ktorá je zaradená do tohto systému, sa nesmie posilniť ani oslabiť oproti centrálnej parite o viac ako 15 percent. Pre korunu bola centrálna parita stanovená na úrovni 38,455 koruny za euro, čo znamená, že sa koruna môže posilniť na 32,68 alebo oslabiť na 44,22 koruny za euro.
„Dôvodom zásahu bolo pri– rýchle posilňovanie výmenného kurzu koruny oproti euru vďaka nízkej likvidite na devízovom trhu,“ povedal hovorca centrálnej banky Igor Barát. Nízka likvidita znamená, že v porovnaní s bežným dňom sa obchodovalo málo a s nízkymi objemami. V takej situácii spôsobí aj malý predaj eur výraznú zmenu kurzu.
Za súčasným rýchlym posilňovaním sa slovenskej meny je podľa analytikov niekoľko dôvodov. Jedným z nich sú špekulatívne obchody, ktorých cieľom je posunúť centrálnu paritu, povedal analytik Slovenskej sporiteľne Juraj Kotian. Zároveň bezpečnosť špekulácií na spevňovanie meny zvyšovalo vyššie úročenie úložiek v slovenských korunách.
Ďalším dôvodom posilňovania koruny je zlepšujúci sa zahraničný obchod Slovenska. Ten by mal byť garanciou ďalšieho spevňovania meny, povedal Kotian.
Exminister financií Ivan Mikloš (SDKÚ) predpokladá, že centrálna banka má analýzy, ktoré ju vedú k tomu, že zasiahla. „Centrálna banka spravila krok, ktorý je v súlade s jej názorom a štúdiami,“ povedal predseda parlamentného výboru pre financie, rozpočet a menu Jozef Burian (Smer). Podľa štúdií je posilňovanie koruny prirýchle na to, aby mala ekonomika dostatok času na prispôsobenie sa.