BRATISLAVA - Úspory z anonymných vkladov sa oplatí ľuďom vybrať do konca týždňa. Ušetria tak niekoľko sto korún oproti prípadu, keď si výber zostatku nechajú na ďalší rok. Peniaze bude spravovať štátna pokladnica do konca roka 2011. Potom sa stanú súčasťou štátneho rozpočtu.
Od januára sú banky už len sprostredkovateľmi výplaty zostatkov zrušených anonymných vkladov. Banky evidujú ešte zhruba 1,5 miliardy korún na anonymných vkladoch. Najviac ich spravuje Slovenská sporiteľňa. Ku koncu novembra mali jej klienti na 669-tisíc zrušených anonymných vkladoch ešte 1,2 miliardy korún. Asi tretina účtov z ich celkového počtu má zostatok do 100 korún. "Je tam najväčší predpoklad, že klienti si tieto vklady nevyberú," povedal hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Miriam Fuňová. Banka však eviduje aj anonymné vklady so zostatkami nad 500-tisíc korún. Najväčší počet anonymných vkladov je v košickom regióne. Najvyšší zostatok je zase v bratislavskom regióne.
VÚB banka eviduje viac ako 72-tisíc anonymných vkladoch s priemerným zostatkom asi 1800 korún. Banka však spravuje aj vklady vyššie ako 100-tisíc korún.
Platnosť vkladov, pri ktorých nie je známy konkrétny majiteľ, štát zrušil od 1. januára 2004. Banky ich odvtedy neúročia, ale občania sa k nim môžu stále priznať.
Na výber vkladu je už len deň
Banky na konci roka prevedú anonymné vklady na špeciálny účet ministerstva financií. Aj po tomto termíne si však ľudia budú môcť vyzdvihnúť vo svojej banke zostatok na anonymných vkladoch, no za poplatok. Definitívne tieto peniaze prepadnú v prospech štátu 1. januára 2012.
V Slovenskej sporiteľni zaplatí klient pri prevzatí vkladu poplatok 300 korún. "Klientom odporúčame, aby navštívili ktorékoľvek z obchodných miest banky najneskôr v piatok 29. decembra 2006," upozornila Fuňová. V sobotu 30. decembra 2006 môžu klienti požiadať o výplatu zostatku v obchodnom centre TPD v Bratislave. V nedeľu 31. decembra 2006 sú všetky mestské pobočky Slovenskej sporiteľne zatvorené.
VÚB banka umožňuje vybrať si zostatok z anonymného vkladu najneskôr v priebehu dneška. Po 1. januári si bude banka účtovať poplatok za výber 200 korún.
Výber zostatku z vkladnej knižky možno uskutočniť len v hotovosti, pričom za túto operáciu si banky do konca roka neúčtujú nijaký poplatok. Ľudia si tak môžu vybrať aj úspory v hodnote desiatok korún. Ak zostatok nedosahuje státisíce korún, pracovníci banky ho vyplatia na počkanie. V opačnom prípade treba vysoký vklad nahlásiť aspoň deň vopred.
Aký vklad je anonymný
"Vkladná knižka zvyčajne nie je anonymná, ak je v nej uvedený text ,,Na meno" a súčasne meno, priezvisko, adresa a dátum narodenia alebo rodné číslo vkladateľa. Ak si majiteľ nie je istý, či je jeho knižka anonymná, odporúčame mu obrátiť sa na pracovníkov našich pobočiek," povedala Fuňová. Ak vkladná knižka neobsahuje čo len jeden z uvedených osobných údajov, pravdepodobne ide o anonymný vklad.
Aby banka vyplatila klientovi vklad na doručiteľa, mal by jej predložiť vkladnú knižku, doklad totožnosti a žiadosť na výplatu vkladu. Pri vkladoch s heslom treba uviesť heslo.
Ak klient nemá vkladnú knižku, môže predložiť právoplatné rozhodnutie súdu alebo právoplatné osvedčenie notára o nadobudnutí dedičstva anonymného vkladu, resp. rozhodnutie súdu o určení vlastníctva zrušeného vkladu na doručiteľa. (of, th)