BRATISLAVA - Obete okupácie vojskami Varšavskej zmluvy môžu požiadať o odškodnenie len do konca roka - to znamená, že už len dnes. Ak to nestihnú, stratia zo zákona nárok. Odškodnenie sa pritom netýka len augusta 1968, ale aj obdobia, ktoré po vstupe okupačných vojsk nastalo. Vzťahuje sa až do 27. júna 1991.
Ministerstvo spravodlivosti zatiaľ dostalo 126 žiadostí o odškodnenie. Odškodnilo 115 obetí, ktorým vyplatilo necelých 7 miliónov korún.
Dostal 50-tisíc korún
Patrí k nim aj Bratislavčan František Pikáli, ktorý mal v auguste 1968 sedemnásť rokov. Na Námestie SNP sa 22. augusta dostal hlúpou náhodou. Ráno zabudol s mamou kúpiť zemiaky, a tak sa musel po ne vrátiť. V tom čase už vojaci ostreľovali Kostol milosrdných bratov. Jedna z guliek ho trafila. Prešla mu 5 centimetrov od chrbtice cez telo a vyšla pod pazuchou. Asi po roku ho ,,nejaký práporčík" upozornil, aby sa s týmto zážitkom veľmi nechválil. ,,Povedal, že Rusi sú Rusi a bohvie čo z toho bude." Hoci trvalé zdravotné následky po zranení nemal, komunisti mu život nezľahčovali. Na poddôstojníckej škole naňho nasadili agenta a previerky pokračovali aj v prvom zamestnaní.
O nároku na odškodnenie sa František Pikáli dozvedel náhodou. V lete mu zavolal kamarát, po tom ako uvidel v televízii príspevok o odškodňovaní. O pomoc požiadal Ústav pamäti národa (ÚPN), ktorý mu poskytol potrebné dokumenty. ,,Až som bol prekvapený, ako rýchlo to ministerstvo vybavilo." Peniaze mu poslalo priamo na účet do banky. Dostal 50-tisíc korún. Či je to adekvátne odškodnenie? ,,Už sa človek na to pozerá inak. Ak by som vtedy stál pod iným uhlom, už by som bol zrejme na pravde božej. Keď sa to tak zoberie, tak teraz som našiel 50-tisíc korún," povedal pre SME.
František Pikáli mal šťastie, že ÚPN našlo kópie výpovedí, ktoré sa týkali jeho prípadu. Mohol nárok na odškodné riadne zdokumentovať. Mnohí ľudia mali totiž s tým problém.
Všetka dokumentácia z roku 1968 musela prejsť do archívu v Prahe a nie všetky slovenské úrady si robili v tom čase kópie. Podľa Patrika Košického z ÚPN je problém v tom, že pražský archív bol pred štyrmi rokmi zatopený a len tento rok sa začali dokumenty rekonštruovať.
Dôležité je uplatniť si nárok
Aj preto ministerstvo spravodlivosti mnohým občanom vyšlo v ústrety. ,,Ak sa nepodarí žiadateľom zdokladovať nimi uplatňovaný nárok na odškodnenie v tomto termíne, nárok na odškodnenie nestratia. Rozhodujúce je uplatnenie nároku najneskôr do 31. decembra 2006, prípadne aj bez dokladov," povedal hovorca rezortu Michal Jurči.
Košický hovorí, že aj keď už budú materiály v Prahe dostupné, vyhľadávať v nich bude náročné. Neexistujú totiž inventárne fondy, a preto ich budú musieť prehľadať ručne. Ústav má zatiaľ informácie o 130 zranených a asi 30 zabitých. Celé obdobie okupácie až do odchodu sovietkych vojsk nie je úplne zmapované. Pôvodne sa predpokladalo, že o odškodnenie požiada asi 300 občanov.