Napätie medzi Čínou a Spojenými štátmi sa tak aspoň trochu mohlo upokojiť. Hlavná starosť Washingtonu, že citlivé informácie sa dostali do nepovolaných rúk, sa pravdepodobne vyjasnila.
Americké ministerstvo obrany ani zahraničia síce nešpecifikovalo, čo všetko sa na palube nachádzalo, ale i tak je jasné, že išlo o veľa. Lietadlo EP-3 je vybavené najmodernejšou technikou. Je naplnené radarmi, nahrávacími zariadeniami a inými prístrojmi, ktoré umožňujú prijímať a analyzovať akúkoľvek komunikáciu v širokom okolí.
Podľa expertov je to „skutočne veľké lietajúce odpočúvacie zariadenie“. Neuniknú mu hlásenia civilných či vojenských vysielačiek. Zachytí aj elektronickú poštu, faxy alebo telefonáty. Tieto informácie potom analyzuje počítač priamo na palube. Získané informácie posiela do Washingtonu na ministerstvo obrany.
„V zásade lietadlo len letí popri čínskom pobreží a kontroluje, kto je doma,“ povedal denníku Washington Post John Pike, riaditeľ organizácie GlobalSecurity.org, ktorá sa zaoberá analýzou obranných záležitostí a tajných služieb.
Americký letecký expert Jim Eckes tvrdí, že ak by Číňania skutočne získali techniku a informácie, bola by to pohroma. „Toto lietadlo je urobené tak, aby mohlo odpočúvať komunikáciu kdekoľvek na svete,“ povedal podľa BBC Eckes. Číňania by mohli zistiť, ako tento zázračný stroj funguje, a vyrobiť jeho kópiu.
Zabrániť takejto katastrofe mal špeciálny výcvik, ktorým museli všetci členovia posádky prejsť. V prípade ohrozenia mali v priebehu pár minút vymazať informácie uložené v pamäti počítačov a znehodnotiť aj najdôležitejšie vybavenie lietadla. Pre takéto prípady mali po ruke špeciálne granáty a zariadenia na vymazávanie počítačovej pamäte. Na rad však mohli prísť aj obyčajné kladivá a sekery.
Pike považuje stroj EP-3 za neuveriteľný zdroj informácií: „Predávame rôzne veci rôznym ľuďom. Tento stroj však nepredáme určite nikomu.“
MATÚŠ KOSTOLNÝ