BRATISLAVA - Prepustenie zo zamestnania je na Slovensku prísnejšie regulované ako zodpovedá priemeru krajín strednej Európy i Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Aj to vyplýva zo správy o stave nášho podnikateľského prostredia, ktorú minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek predloží vláde.
Veľkosť alebo rozsah problémov, ktorým zamestnávateľ čelí pri zamestnávaní a ukončovaní pracovného pomeru, sa hodnotilo prostredníctvom "indexu rigidity", čiže prísnosti regulácií alebo nepružnosti, pričom platí, že čím vyššia hodnota indexu, tým väčšia rigidita.
Kým na Slovensku má náročnosť prepustenia hodnotu 40, priemer stredoeurópskeho regiónu je 37 a OECD iba 27. Tunajšia rigidita zamestnávania je síce menšia ako priemer regiónu (39 oproti 41), ale väčšia ako priemer OECD (33).
Tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták povedal, že údaje len potvrdzujú fakt, že "existuje veľký mýtus o tom, že slovenský Zákonník práce je liberálny".
Vláda Roberta Fica je presvedčená o opaku. Sám premiér v polovici decembra na HNClube, diskusnom fóre Hospodárskych novín, argumentoval analýzou Svetovej banky. Organizácia, ktorá podľa neho nie je "žiaden fanklub socialistov", dospela k záveru, že "Slovensko má jeden z najliberálnejších Zákonníkov práce vôbec. Nielen v Európe, na celom svete".
Vláda sa zaviazala zákonník novelizovať, a to tak, aby v určitých prípadoch zodpovedal stavu spred 1. júla 2003, keď začala byť účinná veľká novela z dielne vtedajšieho ministra práce Ľudovíta Kaníka.
"Nechceme však útočiť na pružnosť pracovného trhu," povedal Fico. Vláde podľa neho ide najmä o zvýšenie ochrany a bezpečnosti pri práci. Odborové orgány, ktoré pôsobia na mnohých slovenských pracoviskách, môžu opäť získať právo zakázať zamestnancom, ktorých zastupujú, pokračovať v práci, ak je bezprostredne a vážne ohrozený ich život alebo zdravie.
Hošták tvrdí, že takáto novela by značne poškodila podnikateľské prostredie i samotných zamestnancov. Súčasný zákonník im podľa neho "bráni využívať iné, im vyhovujúce formy zamestnania, a pritom vysoká mobilita na trhu práce je aj Európskou úniou uznávaná ako základný predpoklad znižovania nezamestnanosti".
V celkovom hodnotení podmienok na zamestnávanie sa Slovensko umiestnilo na 72. mieste, čo je oproti minulému roku o jedno miesto lepšie. Rebríček vedú Maršalove ostrovy nasledované USA a Singapurom.